| Georgyyyyyyy a întrebat:

Buna tpu..cum se analizeaza complementul circumstantial de timp? exemple.

Răspuns Câştigător
| Hikari a răspuns:

Exemplu: El pleaca maine
maine=Complement circumstantial de timp, exprimat prin adverb de timp, simplu, forma afirmativa.
O zi buna!

3 răspunsuri:
| robe_5426 a răspuns:

Mpaii complementul circumstantial de timp (cct)...se analaizeaza cu ajutorul intrebarilor (cand? pana cand?).ex:Astazi ma duc in parc.(Cand ma duc in parc?)..astazi...Nu Stiu sper ca ti.am fost de foloshappy!

| angellswig a răspuns:

Ex. ieri=complement circumstantial de timp, exprimat prin adverb de timp.
Funda?

| GeorgianaEuu a răspuns:

Ex: Diseara merg la Alina.
Cand merg la Alina? --Diseara
diseara=complement circumstantial de timp, exprimat prin adverb de timp
Funda?