| bianca a întrebat:

Cum se aplica uleiul de ricin si care sunt avantajele si dezavantajele?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Cred ca te referi la uleiul de ricin cand se aplica pe par : el se aplica cu un betisor ( creion ), pe care ai infasurat putina vata si ata ca sa nu se desfaca vata de pe el; cand ai terminat de uns intregul cap la radacina, iei un prosop si il uzi in apa fierbinte cat suporti la mana si repede iti infasori capul cu el si pui deasupra o punga care sa te protejeze pana se raceste aceasta prisnita si repeti aceasta operatie de cate ori poti ca sca sa actioneze pe radacina parului acesti aburi si sa intre mai bine in ea ricinul, apoi speli cu sampon usor parul si il clatesti si usuci normal cum o faci mereu. Numai bine, Lucien.

4 răspunsuri:
| Ana a răspuns:

Eu am o colega care a folosit ulei de ricin pentru par iar d cand a folosit i se ingrasa parul f repede.

luciana
| luciana a răspuns:

Avantajul folosirii lui este ca ajuta la cresterea si indesirea parului in timp, nu imediat, dar Sigur; Am aplicat si gemenelor mele aceasta reteta si a fost o reusita dar am facut-o cand afara era cald; indeseste genele, daca se ung mereu seara, un timp indelungat si curata f. bine urmele de creion sau fard. Nu are dezavantaje! Lucien.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de ricin se aplica de la radacina pe firul de par pana la varfuri.
este unul dintre cele mai bune uleiuri dar este si 100 la 100 natural.