| TraficantaDeFunde a întrebat:

Cum se calculeaza caloriile? adica cum se aduna intre ele ca trebuie sa calculez pentru. bio cate calorii am consumat pe zi? dau fundita tongue

Răspuns Câştigător
| oanawww45 a răspuns:

Buna! :) Eu sunt o tipa care calculeaza caloriile de cand ma stiu. Fiecare organism are un metabolism in jur de 1500-1400 depinde de greutatea ta adica ce IMC ai. Se aduna caloriile de la toate alimentele pe care le-ai consumant in timpul zilei si dupacea scazi cu nr. metabolismului bazal. De ex: sa zicem ca ai mancat 1000 de calorii si metabolismul tau bazal este 1400 si scazi 1400-1000 si iti sa 400 = acestea sunt caloriile arse pe ziua respectiva si daca mai faci si sport ( sa zicem 30 min de alergare ce inseamna 300 de cal arse) se aduna 400+300 =700 de calorii arse in acea zi. Iar ca sa slabesti un kg inseamna sa arzi 7700 de cal (aprox) si aduni 700(ziua 1) + 700(2) +700(3) ...tot asa pana ajungi la 7700 de calorii arse. Vei scapa un kg in aprox 11 zile. Asta-i teoria...parctica e alceva. Iti urez noroc! Uite aici un calculator de calorii e cel mai complex si site-ul te ajuta sa afli mai multe : http://calorii.slabute.ro/

3 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Înumulești numărul de proteine și lipide cu un număr, parcă 9, 6. Am învățat în a V-a dar chiar nu mai știu. Caută pe net.

Baftă

| AlysaAly a răspuns:

In carte de bio ar trebui sa iti arate cat la suta au caloriile si mancarurile pe care le consumi zi de zi ori poti face asa iti las o pagina in care iti va spune cate calorii consumi in 24 de ore, nu trebuie decat sa completezi varsta, kg, si inaltimea dup dai la calculeaza si iti va spune.

| TCosmin a răspuns:

Draga happy forever din pacate nu am un raspuns pentru tine.Eu am o rugaminte pentru tine.Te rog frums sa iti schimbi imaginea pe care o ai pe TPU.