| UmbraDeVulpe a întrebat:

Deci ca sa am zilnic caloriile de care am nevoie trebuie sa stau mereu sa calculez si sa vad fiecare mancare cate calorii are sau? Cum functioneaza chestia asta? Asa se face adica? Trebuie mereu sa stai asa sa calculezi si sa vezi chiar fiecare mancare cate calorii are? Sau de fapt e ok si daca ai mai putine calorii? Numai sa nu stai flamand si atata tot sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă mănânci până ești satul la fiecare masa clar mănânci mai multe calorii decât ai nevoie.

| Loghin0Mihai19 a răspuns (pentru suntserios):

Ba nu, depinde foarte mult de mancare, nu ar avea cum sa se ingrase daca mananca spre ex hummus pana e satul, pentru ca hummusul, are putine calorii si multe fibre, care te fac sa te simti plin, nu conteaza daca esti satul sau nu neaparat

| dullcat a răspuns:

Trebuie in primul rand sa mananci, ceea ce tu nu faci, daca imi aduc bine aminte din intrebarile anterioare.

| Ilovedinero a răspuns:

Cu o seara inainte calculezi caloriile pe toate mesele principale in asa fel incat sa iti dea necesarul caloric. Daca mai iei o gustare sau 2 poti sa le incluzi sau nu, asta depinde de obiectivul tău

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, trebuie sa calculezi.Ce e atât de greu?

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Mic dejun
Omleta+ salata de rosie si castravete

Omleta: 1 ou-80 kcal
2 oua-160+40( 1 roșie)+ 30( un castravete)= 230kcal

| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

E pur si simplu adunare si scadere

| DamarisS91 a răspuns:

Numeri cate calori are fiecare masa si le aduni.
vezi mai multe despre valoare nutritiva a alimentelor si caloriile lor
https://www.esanatos.com/....../index.php

| Loghin0Mihai19 a răspuns:

Depinde de context, daca vrei sa slabesti ai nevoie de mai putine calorii, ca sa te ingrasi de mai multe, iar ca sa te mentii ai nevoie de aprox 2000 2500, oricum, nu ar trebui sa iti faci griji, pentru ca numai la inceput le vei calcula, pentru ca dupa o perioada o vei face cum sa iti zic eu, robotic, nu o sa mai ai nevoie de un caietel sau o aplicatie unde sa le notezi, totul va veni instinctiv, te vei obisnui asa de mult cu calculatul caloriilor incat o vei face fara sa vrei, pentru ca te ai obisnuit sa o faci, ma rog, iti spun asta pentru ca eu tocmai ce am terminat o dieta care m-a tinut jumatate de an, si in dieta asta am reusit sa slabesc 40 kg, asa ca daca mai ai intrebari, ai putea sa imi scrii

Răspuns utilizator avertizat
| Loghin0Mihai19 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, este, dar tot o data vei pierde si masa musculara, dar foarte putina, nu ar trebui sa iti faci griji, adica te si ajuta sa slabesti mai repede, dar daca nu te grabesti, poti nici sport sa nu faci