| NoName_6963 a întrebat:

Cum se calculeaza inaltimea trapezului isoscel? Cine ma >ajuta Urgent! funda

Răspuns Câştigător
| Myhay_1171 a răspuns:

Latura neparalela la patrat minus jumatate din diferenta bazelor la patrat

4 răspunsuri:
| Rucutucu a răspuns:

Totul sub radical?

| Rucutucu a răspuns:

Eu am de ex. latura neparalela 5 baza mica 5 si baza mare 11 si daca fac cum ai spus tu.imi da 16 iar la raspunsuri scrie 4

| Ceban_Serafim_1995 a răspuns (pentru Rucutucu):

Scoate radical din 16 happy

| TrustStyle a răspuns:

Duceai ambele inaltimi.iar latura formata pe baza mare de inaltimi era egala cu baza mica.in cazul tau 5... apoi laturile mici care au ramas pe abza mare erau 3 si 3 (5(latura formata)+3+3 =11. apoi cu pitagora aflai inaltimea in triunghiurile mici