| Denysukt a întrebat:

Cum se cantareau corpurile in trecut?thinking(am de facut referat la fizica si imi trebuie obligatoriulaughing

Răspuns Câştigător
| tbogdan22 a răspuns:

Pentru a cantarii ceva iti trebuie un etalon, indiferent ca greutatea cu care compari (grautatea din cantar oricat de primitiv ar fi) avea 1kg mai mult sau mai putin, trebuia o unitate standard.
In ardeal, cel putin stiu ca se mai folosea litra, era ca o cana de fier in care oamenii stiau ca daca o umplu cu grau, faina, porumb, continutul, poate avea 1kg mai mult sau mai putin, in functie de densitatea acestuia (adica cat de usor era bobul, si cat spatiu ocupa in vas, ex: daca umplii vasul cu fan este mai usor decat daca il umplii cu grau, iti trebuie mai mult fan, ca volum, sa faci un kg decat grau, exemplu este sa intelegi cum functioneaza nu sa il dai exemplu ca nu se apuca nimeni sa cantareasca fanul) pentur mai multe idei poti consulta google si wikipedia, poti cauta istoria cantarului, sau kilogramul, pe wikipedia si sigur vei gasi un scurt istoric de unde sa te inspiri.