| Samariteanul a întrebat:

Cum se forma mai precis gerunziul in engleza?(nu mai stiu)

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Looking, searching, seeing, breaking
Gerunziul este marcat întodeauna de sufixul -ând sau -ind
În cazul de față -
Privind - ind
Căutând - ând
Spărgând - ând
Văzând. - ând

Eu unul nu mă omor cu gramatica la engleză dar știu așa câte ceva
Mă bazez mai mult pe un nr mare de cuvinte.

| Samariteanul explică (pentru Legion7X):

Multumesc(iti voi da medalia), dar imi permiti sa te intreb de unde poti pastra in cap un nr mare de cuv? Adica nu se uita? Si nu e obositor sa le folosesti incontinuu ca sa nu le uiti?

| Legion7X a răspuns (pentru Samariteanul):

Am un dicționar de 70.000 de cuvinte și altul de peste 130.000 de cuvinte care cuprinde 1098 pagini asta este Academic Academia Română Institutul de Lingvistică ediția 2 când ai dicționare înveți mai ușor decât să te omori cu alte pagini de pe net.

| Samariteanul explică (pentru Legion7X):

Ok,dar nu e enervant sau obositor sa inveti din miile alea de cuvinte?

| Legion7X a răspuns (pentru Samariteanul):

Da pe o parte le învăț pe o parte le uit este ditamai dicționarul ia anii să-l ști pe tot dar am zis să învăt mai multe cuvinte treptat

| Samariteanul explică (pentru Legion7X):

Mie mi se pare mai usor prin exercitii sau vorbit in engleza cu oamenii, adica asa mi se apare ca le poti uita si na, nu-i prea placut dupa ce te-ai chinuit atat sa le uiti.

| Legion7X a răspuns (pentru Samariteanul):

Sunt unele chestii care dau bătăi de cap fără puțină gramatică, deși eu nu mă omor cu ea îi dau cap

Small though the Island is, Malta has long and rich history

Deși Islanda este mică Malta are o istorie mare și bogată

Though de exemplu se pune si după adjective ca small, hard, smart, etc. În caz că îl întâlești dar asta nu este obligatoriu.

Sau
Have something done
To have - a pune
I will have the sofa in this room
Voi pune canapeaua în această cameră.

Folosim have + obiectul+ ED la participu trecut atunci când vorbim despre cineva care trebuie pus sau plătit să facă ceva pentru noi

Ex: we are having the house paintED next week.
Punem/plătim pe cineva să văruiască casa săptămâna viitoare

I Had my hair cut -
Am pus/plătit pe cineva să-mi tundă părul

√Întodeauna punem obiectul despre care este vorba după have + past participle

√I had everything taken care of by the gardener
Am pus/plătit pe cineva să aibă grijă de tot de căre un grădinar
Folosit cu HAD la trecut

Comparație

l have cut my hair - mi-am tuns părul