| Samariteanul a întrebat:

Cum se invata, sa invat? Nu-mi bat joc, va rog sa ma ajutati.Nu stiu cum sa ma organizez pentru medicina...

Răspuns Apreciat de Editori
| Eireann a răspuns:

E extrem de important sa inveti logic. Ai grija sa intelegi toti termenii. Afla cum poti invata mai eficient. Eu aveam nevoie de grafice, schite, desene ca sa invat la anatomie -desenam fiecare element pana intelegeam. Alta chestie era ca scriam pe cartonase niste idei principale sau termeni importanti si daca cand repetam nu imi aduceam aminte ceva ma uitam pe cartonas si imi aminteam.

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Wow, medicina! Felicitari!

Pentru mine a functionat in felul urmator:
Am facut testul de personalitate Myeres briggs sau mtbi cum i se mai spune: http://www.humanmetrics.com/cgi-win/jtypes2.asp
Pentru fiecare tip de personalitate din cele 16 exista un mod diferit si eficient de a invata/retine ceva, potrivit felului sau de a fi. Poate te ajuta si pe tine asa cum m-a ajutat pe mine (cauta la categoria 'Learning")

| RAY a răspuns:

Fii atent, inveti cate putin in fiecare zi si cel mai important te autotestezi mereu,nu stii repeti simplu,este important sa intelegi informatia, sa dormi, sa lasi stresul, sa fi concentrat la maxim, sa fi relaxat, si mie imi place medicina eu vad documentare = astfel creierul retine mai bine, cu cati stimuli activezi cu atat reti mai bine

| QElenaBoghiu a răspuns:

Sper ca ai observat ca ce iti place tii minte... spre exemplu te joci un joc care iti place foarte mult pana maine nu ii uiti comenzile...iti garantez! Asa ca ar trebui sa te motivezi ca tu te chinui sa faci ceva ce nu iti place dar vrei sa o faci si nu o sa faci nimic pana la urma trebuie sa iti placa sa poti invata. Succes!