| loundy a întrebat:

Cum se poate sa iti faci un prieten fara sa ajungi cuplat cu te miri cine?(intrebarea o pun pentru o prietena care nu are cont dar sper sa ni se alature si ea in curand) Adica unde poti cunoaste persoane?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La scoala, la biblioteca, la o lansare de carte, la un concert, la o piesa de teatru. Poti cunoste persoane si intamplator pe strada, nu putine cupluri s-au intalnit la coada la posta, in statia de tramvai sau la medicul de familie. Ideea e ca nu te uplezi cu un barbat pana nu il cunosti. Va intalniti 4-5 luni, discutati, faceti schimb de carti preferate, mergeti la opera, la teatru, la cafenea, la terasa, in parc, la concert si apoi incepeti o relatie daca simtiti ca va potriviti.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

4-5 luni? Am vazut cazuri cand oameni normali, educati, au ajuns in pat dupa 2-3 ore. Evident ca slabe sanse sa si dureze dupa un astfel de impact. Mi s-a intamplat mie, ca barbat, sa fiu lasat in pace pentru ca nu m-am miscat destul de repede (nu ca e ceva de pierdut aici ). Uneori ritmul poate fi ametitor, important e sa fie un ritm comun pentru cei doi, altfel nu pot "dansa" impreuna.
Persoane poti cunoaste in general acolo unde exista barbati si femei care ar putea fi disponibili pentru dialog. Aproape oriunde. In rest, e o problema de apreciere, trebuie sa inveti sa iti dai seama cu ce fel de om stai de vorba. E o chestie de intamplare, experienta si uneori noroc. Important e sa socializezi, sa fii prietenoasa, sa cunosti multa lume pentru a creste probabilitatea sa intalnesti persoana potrivita. Incepe cu un mediu unde te simti bine, asa puteti incepe de la un punct comun (gusturi, atmosfera etc. ). Poti intalni pe cineva in autobuz, la coada la magazin, intr-un club/bar, la o petrecere, concert, cam oriunde, depinde de ideile preconcepute ale fiecaruia, de inhibitii si capacitatea de comunicare: toate se pot imbunatati sau ajuta cumva.

| paul0013 a răspuns:

Cred ca peste tot poti cunoaste persoane... dar mai greu persoane care sa-ti fie prieteni adevarati...