| IssaV a întrebat:

Cum trebuie îngrijit un pierce în buric? şi cu ce trebuie să îl curăţ până se vindecă? In cat timp se vindeca?:-s HELP:-s!

2 răspunsuri:
| alyvaly a răspuns:

Pai cumparati un tub de banocin si te dai de 2 3 ori pe zi su seara pui intr-un pahar apa ca sare si stai intisa pe pat cu acel pahar pe buric(sa curga apa pe buric) si sa ai grija sa nu te lovesti sa nu il scoti timp de o luna

| NoSwear a răspuns:

Principalul pericol, cand iti faci gaura in buric este o infectie care face ca zona sa se inroseasca, sa fie lipicioasa si dureroasa. Daca piercing-ul este facut cu un ac murdar, exista riscul infectarii Deci ai grija ca, daca te decizi sa-ti faci o astfel de gaura, sa mergi la cineva calificat, la un profesionist, care utilizeaza doar ace si instrumente sterilizate.
Ingrijire :

Trebuie curatat de doua ori pe zi pe toata perioada necesara.
Trebuie sa te speli intotdeauna pe miini inainte de a efectua curatarea. Nu atingeti niciodata piercingurile nevindecate cu miinile nespalate.