| Red24 a întrebat:

Cum treceti mai usor peste esecuri din trecut? De multe ori mi se intampla sa am regrete fata de anumite actiuni personale din trecut, raman cumva ancorat in ele si nu pot sa vad viitorul din cauza trecutului.Asa ca om eu am incredere in mine, in calitatile mele, dar anumite evenimente din trecut ma fac sa fiu mai sceptic.M-am gandit sa citesc anumite carti, daca mi-ati da si voi niste sfaturi ar fi excelent.

4 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Pur si simplu nu te mai gandesti la trecut. Nu il mai poti schimba. S-a dus. Nu mai exista. Dar daca totusi te gandesti in trecut, poti percepe intamplarea aceea ca pe o experienta pe care ti-o ofera viata pentru a invata ceva din ea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cărțile nu ajută, și nici sfaturile. Trecutul este înscris pe memorie în creier și generează stereotipii, modalități de comportament standardizate, defensive, de apărare. Ca să schimbi asta, schimbă comportamentul. Exemplu, datorită unei nevroze anxioase imi era frică să ies noaptea pe stradă, întuneric, zonă potențial primejdioasă. Întâi ajutat iar apoi singur, am ieșit și m- am luptat cu întunericul și cu mâțele de prin cartier. Am învins fără medicamente anxiolitice. Când acționezi, nu mai ai timp să te gândești la trecut. Nu aveam nici un obiectiv când ieșeam noaptea pe străzi decât să lupt cu propria mea frică.
Dar e important să ai un obiectiv major când acționezi. Poți să boxezi în ring pentru un premiu, sau poți să boxezi în luptă reală, ca să îți aperi viața. Dacă obiectivul este important, nu mai ai timp să rumegi la trecut. Ai avut zeci de eșecuri căutând o prietenă, o relație o parteneră ( cazul meu)? Ei și? Acesta este trecutul. Lac să fie, că broaște destule. Dacă mă iau după trecut, nu sunt bun de nimic, nimeni nu mă vrea. Ei și? Am epuizat toate fetele din oraș, m-au refuzat toate?
Câte fete-s în oraș,
Prindele-aș și fte-le-aș,
Pe mantaua de ostaș,
Hei, hei!
Am căutat în continuare până am găsit.
Ei, dar rănile trecutului, ce fac cu ele?
Le mai ling din când în când noaptea, și după 50 de ani. o visez pe Friederike, în rochie de mireasă, lângă mine pe Ernestine o tot caut prin orașe necunoscute și nu o mai regăsesc. Vise. Viața merge mai departe prin acțiuni, nu prin fantasme.

| madagolub a răspuns:

Părerea mea este că tot ce se face, se face spre bine.Fiecare om trece prin asemeni greutăți, toți avem regrete dar trecutul nu îl poți schimba.Trebuie să te înveți să trăiești cu prezentul și să faci tot posibilul ca viitorul tău să aibă o valoare.

| Oana_turleanu a răspuns:

Hei, buna!
Treci peste esecuri atunci cand accepti acest lucru, atunci cand tu esti impacata cu tine ca atat ai putut in acel moment, cand incetezi sa te mai judeci sau sa fac tot felul e comparatii. Abia atunci poti trece peste. Acest lucru nu se intampla peste noapte, insa trebuie sa lucrezi cu tine, ca tu sa fii in stare sa treci peste. Actiunile din trecut acolo e important sa ramana si sa nu te ghidezi dupa ele, ci sa te ajute sa iti fie o lectie ca in viitor sa fac altfel.
Cartile nu stiu cat te ajuta, insa ceea ce te ajuta cu siguranta este sa iti ocupi timpul, indiferent cu ce e: citit, sport, prieteni. Nu se spune degeaba ca timpul le rezolva pe toate. Cand esti pregatit sa lasi trecutul in urma, vei trece peste.
Succes!