| killer212121 a întrebat:

Care imi poate explica de ce profetiile din Biblie de acum mai bine de cateva milenii se implinesc in zilele de azi(ma refer la Holocaust, cele 2 Razboaie Mondiale) si faptul ca anumiti crestini au stiut dinainte de aparatie unor evenimente, precum lovirea celor 2 zgarienoruri gemene din 2001(nu stiu exact), sau caderea comunismului in `89, sa nu mai vorbesc de faptul ca inca pe fundul Marii Rosii exista si acum urme ale carelor de razboi ale Egiptenilor si dovezi arheologice de pe perimetrul Mesopotamiei care atesta existenta divinitatii? Dar fapul ca Biblie este o carte completa din punct de vedere al informatiilor detinute atat despre om ca sine cat si ca lucruri practici, constituind o adevarata constitutie pentru crestin?
Sunt intrebari la care nu pot raspunde si vreau raspunsurile voastre.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nici unul din evenimentele scrise de tine nu apar in Biblie ca profeti DAR apar altele la care multi nici nu-si imagineaza. Caderea comunismului era necesara pentru indeplinirea a ceea ce urma sa se intample dar nu a fost scrisa in Biblie. In privinta turnurilor gemene, acestea apar in scrierile ultimului profet dar au depasit vremea biblica, sunt de acum cca 150 de ani, vechime. Daca vrei sa intelegi ceva din profetiile Biblice apeleaza la Cartea Daniel si de ce nu la scrierile lui Issac Newton.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Cine e ultimul profet?

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Daca ti-as scrie as fi acuzat de prozeletism dar iti recomand scrierile celei mai traduse scriitoare din omenire, sigur vei gasi raspunsul acolo.

| Dandanache a răspuns:

Hai cu versetele despre comunism, turnurile gemene etcetera. Ca sa nu îți spună lumea ca debitezi prostii. Și ce dovezi arheologice atesta existenta divinității? Și ce sursa de încredere avem pentru descoperirile arheologice de pe fundul Marii Roșii?

| danay72 a răspuns:

Profetiile biblice se implinesc in cele mai mici detalii pentru ca sunt inspirate de Dumnezeu, iar El cunoaste toate aceste lucruri. Apoi, ai dreptate Biblia este o carte utila oamenilor si e important sa ii acordam toata atentia.

| sublime89 a răspuns:

Nu avem ce raspunsuri sa-ti dam, pentru ca exemplele prezentate de tine pur si simplu nu stau in picioare. Nu exista nimic care sa indice ca macar unul dintre acele evenimente au fost prezise de crestini. Daca crestinii sunt atat de buni la predictii, atunci de ce suntem luati tot timpul prin surprindere de tot ce ni se intampla? Si apropo de asta, Isus a prezis ca sfarsitul lumii va avea loc in timpul generatiei lui, si bineinteles ca nu s-a intamplat. Daca nici el n-a fost in stare sa prezica ceva corect, atunci ce sa ne asteptam de la altii? Daca crestinii stiu atat de bine ce urmeaza sa se intample, de ce nu ne spun ce se va intampla maine, sau exact peste o saptamana sau o luna? Ca sa stim si noi.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Da-mi si mie versetele respective. Daca nu le ai sper sa iti placa in iad ca minciuna e un pacat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numește autosugestie.

Pura coincidenta! Cu toate ca nu mi dau seama ca ar căuta cele doua războaie mondiale, holocaust etc, in Biblielaughing)

Nu e vorba ca nu cred in Dumnezeu, cred... Este ceva, cineva pe undeva...dar totuși, sunt unele chestii absurde!

Si catolicii sunt creștini si tot au gândirea mai limpede! Nu mai zic de protestanți, care tot in Dumnezeu cred!
Daca au alte reguli, asta nu înseamnă ca nu cred in Dumnezeu.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ti se pare tie ca se implinesc. e o iluzie mintala. asa pot si eu sa aleg lucrurile rele din orice perioada si sa zic ca de fapt alea erau adevaratele semne ale apocalipsei etc.

Apocalipsa e doar o alta poveste de speriat copiii din biblie. nu exista cu adevarat. a fost prezisa de sute de ori in timpul istoriei. si nu s-a intamplat. uite aici lista mare cu de cate ori a fost prezisa http://goo.gl/x1fWfi

citeste vechiul testament. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Daca in vechiul testament se aducea jertfa pentru iertarea pacatelor, un miel fara cusur, acea jertfa arata spre implinirea profetiei in care neamul omenesc va fi rascumparat din robie cu sangele mielului lui Dumnezeu care este iisus Hristos.inaltarea sarpelui in pustie, cand evreii erau muscati de serpi, si privind spre sarpele inaltat nu mai mureau, arata spre inaltarea mantuitorului nostru de mai tarziu, pentru ca cine crede in el sa nu moara ci sa traiasca vesnic.dar vorbesc singur fiindca esti prea incuiat ca sa vezi ce si cum de-a lungul unei intelepte si adevarate carti.te sfatuiesc sa sazi departe, ca te frigi.