| anonim_4396 a întrebat:

Cum va integrati intr-un colectiv nou? Nu stiu...va e usor?

4 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Eu las totul sa mearga de la sine, nu ma implic foarte tare, nu prea bag eu lumea in seama (nu ca as fi arogant ), daca cineva vrea sa vorbeasca cu mine, ok, daca nu, la fel de ok. De cele mai multe ori imi vad doar de treaba mea si nu ma intereseaza de restul. Daca ma integrez sau nu in colectivul respectiv, putin imi pasa.
Intrebi asta deoarece banuiesc ca intri la liceu. Multa bafta! Fii doar tu insuti, spune si fa exact ce simti tu, nu fa ceva pentru ca,, asa trebuie" sau pentru ca,, asa face toata lumea".
Apropo, daca am ghicit bine si chiar intri la liceu, eu te sfatuiesc sa nu fii cam,, disperat" in a-ti face prieteni. In sensul ca. trece o luna sau doua de scoala si tu inca nu ai niciun prieten iar ceilalti au fiecare grupul lor. Ei bine, dupa cum am zis si mai sus FII TU INSUTI! Iar cine te accepta, ok, cine nu, asta este. Ce vreau sa zic este sa nu te schimbi sa nu incepi sa faci anumite lucruri (care de cele mai multe ori sunt rele) DOAR PENTRU A AVEA SI TU NISTE PRIETENI! Lucrul asta este total gresit si foarte multa lume pica in pasa deoarece vor si ei sa aiba,, prieteni". Care de cele mai multe ori nu sunt nimic mai mult decat niste loose-ri. Incearca sa-ti faci prieteni de succes, prieteni de la care ai ce invata. Incearca sa fii cel mai,, prost" dintr-un grup de destepti. Deoarece doar asa poti evolua.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Depinde, uneori e usor daca sunt oameni de varsta apropiata cu care am ceva in comun, alteori mai greu.

| BotezanDaniel a răspuns:

-Salutare! happy
-nu e foarte greu să fi sociabil.
-trebuie doar să fi tu însuși,adică să te exprimi cu tine în realitate! big grin
-trebuie doar să fi atent,care sunt persoanele cu obiective comune cu ale tale happy
- și să păstrezi legătura cu persoane de încredere,morale, în compania cărora te simți bine, și în compania cărora nu simți niciodată nevoia de a te preface că simți ceva care nu ești. happy happy happy happy
-Multă sănătate! Funda?

| Shinderiu a răspuns:

Pentru mine cel puțin e ușor, acum ceva timp m-am mutat din constanta. Am ieșit puțin pe afara pe teren și au venit câțiva baieti la mine rolling on the floor Nu știu ce sa zic. Fi tu insuți.