| Nimeni91 a întrebat:

Cum va motivati cand simtiti ca tot ceea ce faceti este in zadar? Am momente cand cred ca tot cee ce fac este o iluzie si ca oricat as munci si incerca, peste 10 ani voi fi tot aceeasi persoana de la tara de care vor rade rudele care vin in vizta pe seama ca nu a fost in stare sa isi cladeasca un viitor.
Intrebarea este: cum va motivati sa megeti mai departe in ceea ce faceti si sa nu renuntati? Eu am incercat sa imi imaginez unde vreau sa ajung si cine vreau sa fiu peste 10 ani, cum vreau sa arata viata mea, insa nu merg atat de departe, doar niste idei care sa ma motiveze. O perspectiva pozitiva asupra vietii, oricat ar fi ea de neagra si fada, aduce mai multe beneficii decat privirea partii goale si nu a celei pline a paharului.

4 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu știm ce ne aduce viitorul.
Prin urmare, prefer să nu îmi umbresc prezentul cu gânduri negative.
Majoritatea avem temeri, însă nu ne ajutăm dacă lăsăm ca aceste temeri să ne controleze existența.
Sfatul pe care ti-l ofer este să încerci să ignori aceste temeri și să te focusezi pe prezent. Astfel, vei reuși să te concentrezi mai bine și să fi mai productivă, chiar să avansezi pe plan profesional.
Totul ține de noi.
Gândurile negative nu fac decât să ne impiedice in a realiza ceva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prin faptul ca nu stii daca este in zadar, prin faptul ca nu ai nimic de pierdut si ca nimic nu mai conteaza dupa.
Ce ai de pierdut? Tipul? Puteai sa faci altceva? Nu... nu puteai, puteai sa faci doar lucrul ala pe care l-ai facut, s-a dus, nimic nu se mai intoarce deci... nu ai nimic de pierdut, totul merge dintr-un punct si se termina in alt punct, iar la final nimic nu o sa mai conteze.

Mereu sugereaza-ti anumite lucruri, cum esti tu si ce ai vrea sa faci, dar nu te agata asa de mult de asta, tu doar impune-ti sa ajungi acolo unde vrei, iar corpul prin subconstient o sa ajunga acolo inevitabil. Pana atunci te poti bucura de fiecare moment pana acolo.

Numai bine! ^_^

| ShaOfHatred a răspuns:

Eu am încetat să mai caut un rost and ***. Las viața să mă poarte unde vrea ea și ce o fi o fi.
Și btw,
"Jumatatea plină e a altora, (ce dacă.)
Bea din jumătatea mea goală, (hai încearcă.)"

| NevverGhost a răspuns:

Dau o laba