| 0PopaPorno a întrebat:

Cunosc cazuri in care cei care sunt imbracati cu haine "marfa" si scumpe si mai au si smecherie pe ei sunt luati altfel! Adica toata lumea se baga in seama cu ei si stau mereu prin preajma lor. Voi ce ziceti? Ca oameni ar trebui alesi dupa haine scumpe, freze si popularitate?

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Si eu cunosc astfel de persoane. Bineinteles ca prietenii si oamenii cu care stai nu ar trebui alesi in functie de astfel de lucruri, dar se pare ca in ziua de azi imaginea face totul. Majoritatea se gandeste cum sa impresioneze, cum sa para cel mai la moda si sa aiba cele mai scumpe haine. Este total aiurea, sunt doar niste chestii care formeaza imaginea exterioara, iar de multe ori chiar nu transmit nimic despre purtator, doar ca vrea sa para "scump" la vedere si sa se dea mare. Hainele se aleg in functie de personalitate si de ceea ce ti se potriveste, in ce te simti mai bine, nu pentru a le etala fiindca sunt "la moda". Dar nu prea poti face nimic in legatura cu asta, nu poti schimba atitudinea superficiala a altora, daca ei asa sunt.

| ROB3RT89 a răspuns:

Si daca sunt imbracati cu haine de firma crezi ca sunt oameni in adevaratul sens al cuvantului?! Este doar un simplu ambalaj...Conteaza atitudinea/caracterul/personalitatea nu felul cum se imbraca sau cum au freza.Omeni care se orienteza numai dupa asa ceva, sunt niste oameni falsi, profitori, etc.

| WedDye a răspuns:

Mnu... categoric nu
Dar sti!? Uni oameni mai sunt si pe interes personal si zic : " a stai ca asta e mai bine imbracat si inseamna ca are bani, ia hai sa ma dau bine pe langa el "
Si de obiecei cei populari poate ca sunt ei inconjurati mereu de prieteni dar cand vine vorba de ceva mai greu toti dispar si se fac nevazuti sad...

| KittyHHk a răspuns:

Nu conteaza neaparat hainele, conteaza atitudinea. In general oamenii cand poarta haine scumpe si asa mai departe incep sa devina mai siguri pe ei, se vede ca se simt bine cu asta si devin populari nu neaparat datorita hainelor cat a atitudinii.

Oamenii in marea lor majoritate sunt destul de superficiali si nu prea incearca sa cunoasca omul inainte sa-l judece sau sa-l eticheteze. De multe ori nici macar nu se chinuie sa puna o eticheta, ci se iau dupa etichetele pe care le-au pus altii inaintea lor. Dar, cum ziceam, conteaza si atitudinea ta si imaginea pe care ti-o faci in societate, si la imagine nu ma refer la haine... ma refer la a scoate in evidenta punctele tale forte, la a arata ce e mai bun in tine si ca esti competent.