| Valisha18 a întrebat:

Daca ai fi surd din nastere cum ai gandi? Sa zicem ca vezi un accident si moare cineva. Noi am zice, macar in gand "Doamne!" dar surzii? In ce limba gandesc?

5 răspunsuri:
| deniisu a răspuns:

Pai cred ca tot in romana.adica nu stiu sa citesca? sau sa scrie?

| Valisha18 explică:

Da, dar ei nu au auzit vreo limba in viata lor! AlexyaLove, nu-s muti, dar sunt surzi! In ce limba gandesc daca nu stiu nici una? Nu v-ati gandit asa, nu?

| Valisha18 explică:

Eu va intrab cum gandesc? In ce limba? Surzii care s-au nascut din nastere asa, nu cei care au surzit dupa!

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Aia care se nasc surzi sau surzesc cand sunt mici si nu au invatat sa vorbeasca raman surzi ca nu mai pot invata sa vorbeasca.

| AlexyaLove a răspuns:

Pai gandesc la fel ca noi! Sunt doar surzi nu si analfabeti sau muti!