| mimitzamimi a întrebat:

Explicati de ce surzii din nastere sunt si muti.
Fundaaa!

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pentru că vorbirea se învață, nu este o capacitate înnăscută, ca auzul, văzul, mirosul sau gustul.

Înveți să vorbești așa cum înveți orice altceva. Iar ca să înveți ceva, ai nevoie de anumite condiții, de anumite prerechizite.

Nu poți să înveți tabla înmulțirii dacă nu înțelegi ce este un număr. Nu poți să înveți să citești dacă nu înțelegi ce este o literă. Nu poți să înveți să modulezi sunete ca să formezi cuvinte, dacă tu nu înțelegi ce este un sunet.

Deși surzii din naștere au capacitatea fizică de a vorbi, nu știu cum să se folosească de ea. Așa cum orice om are capacitatea de a învăța orice limbă, dar nu poți învăța o limbă dacă nu ai niciun contact cu ea.

| IisusChristos a răspuns:

Pentru ca fiind surzi, nu aud sunetele, deci nu au cum sa invete sa le produca!
Logic- Funda?