| costinparaschiv a întrebat:

Daca ai nota 8 la purtare din cauza unei altercatii cu un alt baiat din alta clasa(,, bataie") mai poti merge la un liceu bun, sau la o facultate, poti avea un job bun in viata? Este adevarat ca nota a fost discutata de catre consiliul profesoral care a hotarat ca eu sa am aceasta nota? Este adevarat ca ea va fi trecuta in catalog cu creionul si nr articolului care a fost incalcat? Este adevarat ca daca demonstrez ca sunt cuminte pe parcursul tot anului scolar pot sa revin la 10?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum esti inca la scoala generala, poti doar sa inveti pe rupte sa ai medii foarte bune al toate obiectele si poti da evaluarea nationala si admitere la orice liceu bun din tara, exceptie facnd liceul militar unde nu se primesc cu note sub 9.
Nu, la purtare nu mai poti sa schimbi media, ca este deja compromisa.

Cat despre facultate, mai ai pana ajungi acolo, trebuind sa ti minte pe veci, ca notele scazute la purtare, vor fii intotdeauna un inconvenient daca vrei sa mergi la anumite facultati sau academii.
Deci, invata din greseala facuta acum, la scoala generala si pe viitor fi un copil cuminte, ca sa ai o sansa in plus la un liceu bun sau facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu vrei o cariera in poliție nu ii pasa nimănui de nota de la purtare.

| dullcat a răspuns:

Intrebarea se repeta. Daca ai crezut ca nu s-a postat de prima data, de citit:

08. Am postat o întrebare, dar nu a apărut pe site. Ce se întâmplă?
Dacă întrebarea pe care tocmai ai trimis-o nu a apărut încă, nu-ţi face griji, aceasta va figura pe site în cateva momente, adică atunci când pagina va fi reactualizată. Întrebările postate de utilizatorii noi vor fi iniţial vizibile numai autorilor lor şi utilizatorilor logaţi. Acestea vor putea fi accesate de toata lumea dupa ce vor fi vizualizate de minimum 20 de utilizatori logaţi, fără a fi raportate. Dacă întrebarea cumulează minimum două raportări, ea va fi respinsă de pe site şi va ajunge în atenţia administratorului site-ului. - https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Iar in general, la facultate sau in cariera nu intereseaza pe nimeni de media din liceu, prin urmare nici o medie mai mica la purtare nu este Bau-Bau.

| Hyperion7 a răspuns:

1.Mai poți merge la un liceu bun fara probleme,notele din generala nu îți afectează admiterea la o facultate buna.
Notele din generala nu îți afectează foarte mult viitorul,doar notele de la EN, acelea sunt cu adevărat relevante când vine vorba de admitere la liceu.
Doar că metoda asta de corecție, daca nu este stopată, cel mai sigur te va afecta și în liceu și facultate, așa că mare grija.

2.Da,se face un consiliu și se discuta astfel de probleme, printe altele.

3.Nu știm asta, daca e cu creionul, nu e definitiv, dar fiind vorba că s-a făcut consiliu, cred că ți au trecut cu pixul.

4. Daca e trecut cu pixul ai 0 șanse, doar daca e trecut cu creionul, atât