| costinparaschiv a întrebat:

Poti sa ai o meserie buna in viata cu not 8 la purtare? Am avut un incident iar profesorii prin consiliul profesoral au hotarat sa imi scada nota la 8, este adevarat ca acum se trece doar in catalog cu creionul, iar daca la finalul anului sunt cuminte si nu mai fac absolut nici o prostie revine la 10?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Mai, stai linistit caci media 8 sau 9 la purtare nu inseamna ca ti-ai ratat viata.Tot vei ajunge la un liceu, tot vei avea un loc de munca.Si de ce imbratisezi acest scenariu sumbru cand nici macar n-a trecut anul?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca tu ai facut mai multe lucruri urate, nu doar bataia cu colegul, dupa cum spui ca faci si la ore, comportamnetul afat de profesori samd.
Asadar comisia a fost indreptatita sa-ti puna 8 la purtare, dar dat fiind prostiile pe care le faci la ore si daca nu te potolesti, probabil ca se va ajunge la 7 sau chiar 6.

Totul depinde de tine acum, ce vrei sa faci cu viata ta, daca vrei sa ajungi la un liceu foarte slab, ca media iti este stricata, ori te cumintesti si te apuci serios de invatat, sa demonsterzi profesorilor si directorului ca esti un elev bun si silitor?!

| costinparaschiv explică (pentru Violleta2022):

Pai da ma feresc de probleme, si sunt cuminte la ora, raspund, nu deranjez

| costinparaschiv explică (pentru Violleta2022):

Eu chiar vreau sa ma indrept

| dullcat a răspuns:

Buna.Media este trecuta in creion tocmai pentru a-ti da sansa sa te revansezi si sa demonstrezi ca de fapt poti respecta regulamentul si nu este nevoie sa ti se scada.Profita de aceasta sansa acordata si incearca sa nu mai intri in belele, mai ales daca iti doresti pe viitor o cariera ce tine de politie sau academia militara.

| costinparaschiv explică (pentru dullcat):

Eu am si 3 referate la germana 2 si unul la romana, la romana am avut un fel de criza de ras si doamna nu a putut accepta ca ii deranjez ora si mi-a facut un referat, iar in ora de germana un referat a fost din cauza ca am vrut sa ii arunc colegului meu markerul pentru ca avea nevoie de el si a nimerit in capul unei colege din greseala iar doamna de germana a facut un referat in care spune ca am lovit-o pe colega mea cu markerul in cap?

| dullcat a răspuns (pentru costinparaschiv):

Pai na, daca stii ca profesorii reactioneaza imediat la orice le deranjeaza ora, abtine-te. Daca ai de imprumutat ceva poti sa dai din mana in mana, nu trebuie sa arunci prin clasa.Ma indoiesc ca acel coleg avea nevoie neaparata de market fix atunci, dar in cum spui tu.

| costinparaschiv explică (pentru dullcat):

Poti sa raspunzi la intrebare, pot sa mai ajung gceva in viata sa am un job bun?

| costinparaschiv explică (pentru dullcat):

O sa incerc de acum pana la final sa nu mai fac belele sau sa intru in ele, sa le evit

| costinparaschiv explică (pentru dullcat):

Dar sa zicem ca eu in a 7-a, acum nu reusesc si termin cu 8 sau 9, avand in vedere ca in a 5-a si in a 6-a am terminat cu 10, trec a 8-a, se termina anul iar eu termin cu 10 anul, pot sa devin IT, sau sa fiu test gamer undeva in strainatate, sau sa lucrez pe o barca ca Royal Caribien? POt sa merg la liceul militar?

| costinparaschiv explică (pentru costinparaschiv):

Dar voiam sa stiu asta

| dullcat a răspuns (pentru costinparaschiv):

Uite ce scrie aici https://lege5.ro/......lor-statut

Art. 27. -
(1) Pentru toţi elevii din învăţământul preuniversitar, la fiecare 10 absenţe nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină sau modul, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct.

(2) Elevii care au media la purtare mai mică decât 9 în anul şcolar anterior nu pot fi admişi în unităţile de învăţământ cu profil militar, confesional şi pedagogic.

| costinparaschiv explică (pentru dullcat):

Da dar desigur ca acum nu trebuie sa ma culc pe o ureche, tot trebuie sa nu deranjez orele sau sa ma intru in belele

| dullcat a răspuns (pentru costinparaschiv):

Pai da.Bafta.

| dullcat a răspuns (pentru costinparaschiv):

Mai, stai linistit caci media 8 sau 9 la purtare nu inseamna ca ti-ai ratat viata.Tot vei ajunge la un liceu, tot vei avea un loc de munca.Si de ce imbratisezi acest scenariu sumbru cand nici macar n-a trecut anul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji pentru media la purtare din generala! La liceu intr-adevar cu media scazuta nu mai poti sa dai la politie sau armata! Poti sta linistit!

| yamilangura a răspuns:

Ajungi la parnaie cumetre!