| Olandezu_Marius_1998 a întrebat:

Dacă am cardul iubitei mele din Germania si vreau eu sa scot bani de pe el in Romania se poate efectua? Vreau un raspuns concret

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti! --- cu conditia sa-ti fi dat si pinul, nu numai cardul. Va trebui ca, prietena ta, sa-ti spuna exact suma depusa in cont(pentru tine) si cati euro sa scazi din totalul sumei depuse( pentru comisioanele bancilor!).Eu, de obicei, scad 10 euro din suma aflata in cont si apoi fac conversia in lei la cursul de schimb al BRD( retrag de la bancomatele BRD-ului).

p.s. Ar trebui sa stii ca, de la bancomat, nu poti retrage euro chiar daca prietena a depus euro in contul atasat cardului --- poti retrage numai echivalentul in lei la cursul de schimb al bancii de la al carui bancomat efectuezi retragerea. In caz ca gresesti ceva( la tastarea sumei, spre exemplu) nu repeta operatiunea de retragere din bancomat a treia oara --- bancomatul iti va retine cardul pe care nu-l vei mai putea recupera pentru motivul ca nu este pe numele tau, ci al prietenei.

| Olandezu_Marius_1998 explică (pentru alessia5158):

Stiu codul si suma dar daca scot doar o singura daca pe saptamana o sa imi înghite cardul?

| alessia5158 a răspuns (pentru Olandezu_Marius_1998):

Retinerea cardului se poate intampla numai dupa doua incercari succesive nereusite. Spre exemplu, gresesti introducerea pinului.Gresesti prima data, introduci cardul a doua oara si gresesti din nou. Dupa doua incercari, cardul iti va fi restituit. In schimb, la a treia incercare succesiva, cardul va fi retinut in aparat.

| MihaelaDart a răspuns:

Orice banca cere si carte de identitate pe langa cardul bancar, in concluzie nu se poate, doar in cazul ca aveti un card bancar comun ca sa puteti scoate amandoi de pe acelasi card.