| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am făcut sex cu un băiat când aveam doar 14 ani, pentru că eram prea fraieră, o recunosc, se numeste abuz sexual? Mă simțeam foarte prost in momentele alea, le am pe conștiință si acum, după 4 ani, o faceam doar pentru că eram fraieră, ca sa nu spun altceva. Imi pare atat de rau si in momentele astea as vrea sa ma razbun enorm pe el pentru ca a profitat de faptul ca eram îndrăgostită ( orbește >.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fai farmece draga mea, sa pateasca la fel in viata viitoare sau sa fie violat de grase de 300 de kg

| Emilian65 a răspuns:

Nu este abuz daca ai fost de acord sa facu sex cu el.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu se numeste abuz, ci conform Art. 220 din codul penl se numeste Act sexual cu un minor si se pedepseste, chiar daca tu ai vrut, daca baiatul era mai mare ca tine cu peste 3 ani.
Dar fapta trebuie dovedita, iar dovada medicala este prioritara. Acum dupa 4 ani este ca si cum ai cere sa se constate ca acum 4 ani tatal tau te-a batut cu o nuia.

| BlackRose03 a răspuns:

Daca nu te-a fortat si a fost cu acordul tau nu este abuz sexual. Abuz sexual era daca te viola.
Tu esti de vina pentru cele intamplate, nu el.La 14 nu esti atat de mica incat sa spui ca ar fi profitat de naivitatea ta sau ca nu stiai ce inseamna sex.
Te-ai indragostit si ai facut-o fara sa fi fost obligata.Nu mai invinovati pe altii ca iti regreti acum deciziile.

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Sau daca se uita la ea pentru 2-5 secunde si ea nu dorea asta.

| Elena9328 a răspuns:

Nu am înțeles nimic.

| Idontcare69 a răspuns (pentru Elena9328):

Ce nu ai inteles? Am intrebat daca se numeste abuz sexual faptul ca a profitat de naivitatea mea la o vârstă fragedă.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună, din nou. tongue Și, într-un fel, te înțeleg, tot din nou. laughing
Nu, nu se poate numi abuz sexual deoarece a fost cu acordul tău, dar dacă era major o poți numi corupere de minori.
Nu cred că mai ai cum să te răzbuni pe el acum, adică nu ai dovezi, nu?
Tot ce te sfătuiesc e, lasă timpul să rezolve asta, în mintea ta îl vezi ca un abuz deoarece ai făcut ceva ce nu ți-a plăcut, dar serios, cine gândește la 14 ani? Timpul nu-l poți întoarce și retrăi ca să schimbi ceva oricât ai vrea, sfatul meu e să-ți găsești un iubit. Când vei primi afecțiunea unei alte persoane, vei uita de foști sau de ce ți-au făcut. Chiar poți vorbi despre asta cu el dacă pare înțelegător, că până la urmă, un băiat cu care formezi o relație serioasă trebuie să-ți cunoască încet tot trecutul și să te accepte cu el. Și când va veni timpul să faceți dragoste, vei "gusta" din plăcerea actului cu sentimente, și sigur nu te va mai deranja amintirea greșelii tale din trecut.
Suntem oameni, toți greșim, dar măcar învățăm ceva din asta. happy Ai grijă de tine! big grin

| BlackRose03 a răspuns (pentru B3HappyN0Worry):

Deci in intrebarea asta dovedeste ca este o ipocrita ce vrea sa cauzeze probleme cuiva ca regreta ca si-a tras-o nesilita de nimeni la 14 ani, iar tu o sustii?
Vina a fost in totalitate a ei, nu mai incerca sa-i gasesti scuze.
O intelegi? Deci si tu te-ai *** la 14 ani si dupa un timp te-ai trezit sa-i faci dosar penal aluia ca nu ti-o placut cum ti-a tras-o?
Ce a facut ea si ce are de gand sa faca in prezent este gresit.Eu nu as intelege asa ceva.Pentru ca nu m-ar duce capul asa putin ca sa ma aflu in situatia ei, ce sa mai zic de sustinere si urari in viata si mentalitatea ei de cct...
La 14 ani nu cred ca avea lipse in privinta educatiei sexuale.
Si sunt sigura ca stia ce ii ala sex.
"Toti mai facem greseli"?
Poate, dar ce a facut ea nu este doar o simpla greseala si faptul ca vrea sa-i faca probleme primului demonstreaza ca e o ipocrita si tu n-ar trebui sa-i iei apararea ca n-are justificare pentru cele facute.
Eu am 15 si educatia sexuala formata de la 12.Si nu sunt singura.
Ea nu cred ca e o exceptie.
La 14 avea destula minte sa realizeze ca greseste, asa ca nu incerca sa-i faci "greselile" sa para mai putin inofensive decat sunt sau sa fi draguta cu o scarba ca nu merita.
Si nu e vorba ca s-a *** de la varsta aia, ci de faptul ca acum invinovateste pe altul pentru asta.
Si tu gresesti enorm sa-i dai sfaturi unei astfel de persoane ca nu ajuti.

| Gizăz a răspuns (pentru BlackRose03):

Am ras copios la intrebarea asta. Las-o sa faca ce vrea ca nu poate dovedi nimic, mai ales dupa patru ani. In rest nu am ce completa, sunt perfect de acord.

| antonimilk a răspuns:

Din moment ce si tu ai acceptat nu e abuz. Da, e un fel de abuz dar mai mult sentimental si de sinceritate. De ce nu ti -ai dat seama? Cum sa o faci daca il iubesti si vai esti indragostitata de el?
Daca spui ca pe atunci erai naiba, atunci cum naiba o naiba e in stare sa faca sex?
Si nu, nu pierde timpul. A fost vina ta, greseala ta. Daca tu ca persoana nu ai grija de tine si te lasi influentata de altii sub pretextul unor sentimente teatrale asa vei suferi mereu...
Documenteaza te, deschideti mintea si observa lumea cu alti ochi fiindca unii urmaresc altceva si pentru a obtine ce si doresc sunt stare de orice.
Imi pare rau ca ai trecut prin asta dar cum sa il lasi daca il iubesti? Cand erai mai mica nu ti ai pus intrebarea de ce legatura are patul cu dragostea? El doar a profitat.
Ar fi bine sa regrete si sufere dar nu stiu cum sa faci asta si oricum, razbunarea duce la alta razbunare.
Sunt multi in locul tau si ai trecut peste, e bine.
Nu te mai gandi, vei intalni dragostea adevarata. Fi optimsta si nu te mai gandi.
A fost o "copilareala" asa ca nu o lasa sa-ti afecteze viitorul.
Ai grija

| Neorxnawang a răspuns:

Prostia ta nu trebuie sa traga la raspundere pe nimeni. din moment ce si tu ai vrut iar el nu te-a silit nu poate raspunde penal, plus ca au trecut 4 ani si tu inca mai traiesti in trecut, naspa de tine