| Bucataru_Ioan_Vladut_1990 a întrebat:

Din păcate am o problemă, din nou. Nu mai suport!
O să spun problemele pe care le am.
1. Astăzi, înainte de ora de biologie, sărbătoream ziua de nume a colegilor (30 noiembrie), am luat o bomboană. după aceea, la cât de pofticios eram, am vrut să mai iau una, așa cum le dădea colegilor mei o a II-a bomboană (la unii) am vrut și eu. M-am dus să iau dar a zis
- Marș de aici!
Atunci am profitat de un moment când un alt coleg vroia să ia altă bomboana și am venit și eu dar din greșeală am dat cutia jos și a început calvarul pentru mine. unele dintre colegele mele (vreo 3-4) m-au făcut nesimțit, handicapat, idiot, prost (cum uneori mă obișnuiau să mă facă), iar unii mă puneau sa mănânc toate bomboanele de pe jos. Am ezitat iar unul dintre ei mi-a pus cutia care am dat-o pe deoparte și mi-a pus-o în cap. Unii mă umileau cum eram eu, plângăcios, bebe etc. (Așa sunt eu, foarte emotiv, extreme de emotiv). Și am plâns iar ei nu le păsa și îi durea la bască. Doar un coleg (care este enervant și bădăran) a vrut să mă ajute. El a vrut să ne ducem la cancelarie, dar n-am vrut deoarece știam că ei vor avea argumente contradictorii și toți mă vor învinui (îmi era frica).
2. Doi la mână! Lunea trecută eram pe hol și niște colegi m-au dus în clasă sa îl prind pe unu. Nu știam de ce, eram suspicios că vroiau să îmi facă ceva. S-a dus pe o rută unde eu alergam și brusc auzeam o sârmă. Apoi mi-am dat seama ca vroiau sa îmi sparg capul și să mă rănesc pentru amuzamentul lor. Ei râdeau nu aveau treabă. Noroc că aveam viteză când fugeam și sârma era legată slab. M-am simțit atât de posomorât încât plângeam când veneam acasă. Ba chiar mi-au mărturisit pe față (fără remușcare) că vroiau să facă mișto de mine, cum făceau mereu. M-au lăsat mască. Nu știam ce să spun. Simțeam că sunt singur.
3. Trei la mână.
Am colegi care râd de mine și mă jignesc tot timpul. Deseori când vorbesc cu cel mai bun prieten, mai aud și eu fără să vreau unele discuții cu colegii, mă întorc la ei și vreau să socializez fără să mă cert... dar, trebuie să vină unele fete să-mi spună
1. Vlad ești prost!
2. Bă ești tâmpit?
3. Bă ești prost/bușit?
4. Taci...
5. Ști că tu și prost este pleonasm? (cam așa)
6. Ești enervant! (replica asta mă întristează, dar oricum recunosc că sunt cam arțăgos)
7. (asta este mai rară) De ce trebuia să pici cu noi în clasă?
8. Bă ești idiot/handicapat?
9. Te-n *** mea! (asta o spune un băiat)
10. (nu mai știu, sunt o groază de replici)

4. Nu mai suport să ascult insultele lor. Când vin acasă simt o stare de depresie. Uneori vocea suicidului mă cheamă dar încerc să nu recurg la aceste standarde.

VĂ ROG DIN SUFLET! VREAU UN UN ARGUMENT BINE FONDAT. VREAU SĂ IAU MĂSURI DRASTICE! NU MAI SUPORT! DACĂ MĂ AJUȚI ÎȚI RĂMÂN RECUNOSCĂTOR! AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Vorbește cu părinții tai. Ei vor lua măsuri împotriva unor astfel de batjocoritori. Ei au o problema, nu tu. Important e să ii eviți și să nu stai in compania lor. Nu sunt prieteni astfel de persoane. Nu iti fie frica de ei. Astfel de persoane sunt de fapt nesigure pe ele si încearcă să se scoată în evidenta. Nu te răzbuna, învinge răul prin bine, făcând tot ce depinde de părinții tai sa rezolve problema.Vei reusi, nu te îngrijora.

| Bucataru_Ioan_Vladut_1990 explică (pentru danay72):

Mulțumesc! Crede-ma că am vrut să încerc, dar eram total nesigur pe mine. Oricum mulțumesc pentru sfat!

| danay72 a răspuns (pentru Bucataru_Ioan_Vladut_1990):

Nu te lasa, vei reusi, esti puternic!

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Apuca-te de un sport de contact. karate, box, orice.
nu ca sa iti bati colegii, cand iei asa cativa pumni infata si incepi sa te obisnuiesti o sa vezi ca absolut toate comentariile colegilor or sa fie egale cu 0. nu o sa te mai intereseze deloc.

acum daca se iveste vreodata ocazia cand o sa ai nevoie sa te aperi o sa ai uneltele necesare.

| MissMoon a răspuns:

Îți recomand sa vorbești cu părinții tai și conducerea școlii.Acesta este un comportament ce nu trebuie tolerat de nimeni! Ignora i pe toți și lasă i pe cei mai mari sa ia măsuri.Regret nespus ca treci prin asta dar fi puternic! Faptul ca nu ripostezi la fel arată ca ești mai bun de cât ei!