| Vic_8154 a întrebat:

Daca am peste 14 ani si am buletin pot plec in strainate doar cu el su trebuie si pasaport? Raspuns rapid.

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Daca mergi in U. E. si nu mergi cu parintii tai atunci trebuie o procura notariala semnata de ambii parinti pe numele persoanei alaturi de care parasesti tara si persoana respectiva are nevoie de un certificat de cazier judiciar si puteti parasi tara. Daca mergi cu ambii parinti atunci nu ai nevoie de nimic in afara de buletin. Daca mergi doar cu un parinte atunci va trebuie procura notariala. Ca in cazul in care te-a "rapit" unul din parinti el sa nu poata parasii tara.

7 răspunsuri:
| BubuLina999 a răspuns:

Pai ca sa pleci in strainatate iti trebuie procura semnata de parinti si atunci nu ai nici o problema...

| Nirvana a răspuns:

Poti sa pleci si fara pasaport. Dar iti trebuie procura de la ambii parinti ca sunt de acord sa parasesti tara(asta in caz ca nu pleci cu parintii)

| perro12 a răspuns:

Poti pleca cu el doar in statele membre ale U. E., dar nu poti pleca singur.Iti trebuie un insotitor sau cel putin un parinte(desigur si multe acte )

HF

| Ponk a răspuns:

Ai nevoie de acordul pariintilor pentru a pleca in strainatate.Si da poti pleca cu el nu mai e nevoie de pasaport happyDar poti pleca doar in tariile din UE

| pitikaaa a răspuns:

Trebuie sa ai pasaport.Noile legi impun pasaport tuturor persoanelor sub 18 ani.
Succes:*!

| ducu1991 a răspuns:

Trebuie sa semneze parinti un formular si ca ai cu cine merge in strainatate adult pentru ca nu ai 18 sper ca ti-am fost de ajutor

| crystinica a răspuns:

Eu am plecat cu tata si am tot 14 ani si m-a lasat