| SteaDeMare a întrebat:

Daca am scolioza si ma apuc de sala mi se indreapta spatele?

3 răspunsuri:
| Nyya a răspuns:

Deci,și eu am scolioză, trebuie săa faci kinetoterapie.Eu fac de la 8-9 ani. Dacăa nu e avansata ți se va îndrepta spatele dar nu dupa cateva luni sau săptămâni ci peste ani.Acum eu port corset și fac și kinetoterapie.Depinde de gravitatea scoliozei, dacă e pe toaat coloana atunci e posibil să porți corset pe toata coloana dar dacă e doar o portiune din coloană mai strambă o să ai corset doar pe acea parte desi nu e convenabil sa porți corset deoarece ți se slăabesc mușchii și nu te inveți să stai drept ci doar ți-l ține.Si da daca te apuci de kinetoterapie e posibil să ți se îndrepte

| SteaDeMare explică (pentru Nyya):

Am facut kinetoterapie si am purtat si corset si tot acolo is, nu mi s-o indreptat deloc, am purtat 1 an corestul si am facut kinetoterapie mai mult de 1 an si ma doare mai rau

| Nyya a răspuns (pentru SteaDeMare):

Atunci inseamna ca problema este grava si trebuie sa consulti un medic specialist.Mie prima oara mi s-a zis ca trebuie sa ma operez