| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cineva dorește să trimită un pachet cu mai multe lucruri elevului de liceu care stă la cămin, este posibil? Secretara, dacă e posibil, îi dă pachetul destinatarului fără să îl desfacă? Sau... confused

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa trimiti pachetul cu toata increderea fara nicio teama sau ingrijorare in privinta integritatii pachetului respectiv. Oricine ar incerca sa vada continutul fara acordul destinatarului si va deschide trimiterea respectiva, va fi pasibila de pedeapsa prevazuta prin lege pentru violarea unei trimiteri postale. Este interzis prin lege sa se desfaca/deschida orice pachet(trimitere) in absenta destinatarului. big grin Multa sanatate!

| Alexutza1712 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Perfect. Deci zici că nu e vreo problemă în a trimite un pachet la un liceu laughing
Dar acesta trebuie ridicat, iar în cazul în care nimeni nu îl ridică, ce se poate întâmpla? confused
Adică până la urmă nu pot fii sigură dacă acesta ajunge sau nu unde trebuie, nu? Sau directorul este notificat și trimite pe cineva... Coplicated laughing
Sau vine poștașul prin curier rapid direct acolo? big grin

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexutza1712):

Daca destinatarul si nimeni altcineva in afara lui, nu se prezinta sa ridice coletul/pachetul in termen de 30 de zile (de obicei acesta este termenul de magazinaj), coletul/pachetul este remis/retrimis expeditorului (adica il primesti inapoi in stare intacta). Se poate specifica in momentul in care se completeaza formularul de trimitere ca avizul prin care este anuntat ca are un pachet la posta sa fie recomandat si in acest caz este anuntat de catre un postas.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea poți fi sigur de asta, dar ce ai putea face este să-l împachetezi într-un anumit fel, să-l dai cu scotch și să-i spui și lui. Când îl va primi îl poți întreba despre starea pachetului cât și de cum a fost împachetat.

| NAT0 a răspuns:

Depinde, dacă e jigodie, îl deschide și se uită. Dacă nu e, ți-l dă fără să se uite, dar cum toți sunt așa. slabe șanse, ar putea ca, curierul să nu plece fără semnătura ta, dar trebuie ca expeditorul să plătească o taxă în + pentru livrare cu semnătură, nu mai știu sigur cum se numește.