| Andreea19Alina a întrebat:

Daca doresc sa trimit un colet prin posta (intr-un judet din Romania), insa persoana respectiva mi-a trimis banii prin cont, ce anume ar trebui sa completez la Oficiul Postal? Nefiind vorba de plata ramburs, ar trebui sa completez un buletin de expeditie sau un mandat postal?! Trebuie sa scriu eu ceva pe colet sau voi completa la posta?!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca trebuie sa scrii: numele corect si complet al persoanei la care trimiti coletul, adresa completa cu strada, numar, sector, judet, oras si cod postal. Iar pe verso, sa scrii toate datele tale.
La modul de plata nu completezi nimic, ca nu soliciti asa ceva.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Completezi un buletin de expeditie la posta. Iar in rubrica "ramburs" vei trage linie, pentru ca nu va fi nevoie ca destinatarul sa plateasca inainte de a primi coletul.

| Andreea19Alina explică (pentru Valentinaldoilea):

Multumesc pentru raspuns. Stii cumva daca si la "valoare" trag linie sau pun ce valoare doresc/estimez a avea produsul din colet?!

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Andreea19Alina):

Pui valoarea pe care o estimezi. Asta, pentru ca daca se pierde coletul (nu s-a intimplat dar...) sa primesti despagubire. Dar sa nu o pui mai mare decat este pentru ca va creste costul expeditiei (cit platesti tu pentru trimitere).