| zzzupduck a întrebat:

Vreau sa trimit ceva prin posta cu plata in ramburs prin Posta Romana. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa ii cer celui caruia ii trimit adresa completa, sau ce? Iar cand primesc rambursul trebuie sa merg eu la posta sa il iau? Sau mi-l aduce postasul? Trebuie sa fiu majora ca sa trimit? Iar buletinul de expeditie si mandatul postal de unde le iau? Sau mi le da la posta? Stiu ca sunt multe intrebari laughing, dar as aprecia daca mi-ati raspunde la toate pentru ca nu am expediat niciodata un colet cu ramburs. Aa, si sa nu uit : Ce scriu la valoare lei si valoare ramburs? Multumeeeesc

Răspuns Câştigător
| UnTipMisto a răspuns:

Trebuie sa ai adresa destinatarului, complezi la posta 2 harti una cu adresa si expedierea si un buletin ramburs, platesti transportul, apoi dupa ce se trimite si ajung banii la posta vei primi in cutia postala o hartie ce te anunta ca ai un ramburs postal. Nu stiu cit de bine am explicat sper sa fi inteles

6 răspunsuri:
| UnTipMisto a răspuns:

Scz, la valoare ramburs scrii suma pe care o vrei plus ce platesti la transport e mai simplu asa, adica la 100 lei ramburs plus transport 13 lei treci 113 lei. Si app cond iti vine bileul in posta te prezinti la oficiul postal cu buletinul sati ridici averea.

| zzzupduck explică (pentru UnTipMisto):

Multumesc muuuuult. Abia astept sa-mi ridic averealaughing))))))

| UnTipMisto a răspuns:

Sa fie intr-un ceas bun sa te foloseste de ei

| gedanken a răspuns:

Salut. In primul rand trebuie sa stii adresa completa a destinatarului. In al 2-lea rand, daca vrei sa trimiti un colet atunci acesta trebuie impachetat intr-o coala alba pe care vei scrie destinatarul in coltul din dreapta-jos, iar expeditorul in coltul din stanga-sus. Ca sa trimiti un colet atunci trebuie sa ai buletin. Cele 2 hartii de completat ti se dau de la posta, iar daca este coada nu sta la rand ci te duci sa le ceri si apoi le completezi ca sa poti sa stai la rand dupa ce sunt scrise. La valoare, pretul minim trebuie sa fie de 20 de lei. E de preferat sa scrii un pret mai mic pentru ca o sa ai mai putin de platit. Asteapta sa-ti cantareasca coletul si sa-ti spuna care este pretul transportului pentru a-l trece la valoarea rambursului pentru ca acolo vei scrie pretul coletului + banii pe care i-ai dat tu acum pentru transport. Aceasta suma o vei primi tu de la postas care va veni el sa-ti aduca banii si nu este nevoie sa te duci tu sa-i ridici. Pe buletinul de expeditie, hartia alba, vei scrie la valoare 20 de lei, iar la ramburs vei scrie suma totala adica pretul coletului + pretul transportului. Pe mandatul postal, hartia aceea verde, vei scrie la suma pretul total : pret colet + pret transport. Daca nu intelegi ceva poti sa ma mai intrebi happy

| zzzupduck explică (pentru gedanken):

Multumesc mult! Acum am inteles foarte bine ce trebuie sa fac! big grin

| gedanken a răspuns (pentru zzzupduck):

Nu ai pentru ce, ma bucur ca te-am lamurit happy