| iiGabytsa a întrebat:

Daca este bunicul meu bolnav si nu mai are de trait mult si sunt intr-o depresie cum pot iesi din depresie?
Scuzati-mi categoria, dar decat pe bunicii din partea tatuli ii mi am is sunt intr-o depresie totala.

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Pentru o perioada, nu cred ca se poate pune problema de a iesi din depresie, intr-o asemenea situatie. Pentru inceput, ar trebui sa incerci sa te linistesti si sa reflectezi un timp la tot ceea ce se intampla, fiindca nu este deloc usor sa treci prin asa ceva. Chiar daca pierzi o persoana draga, o pierzi doar din lumea reala, fizica, insa nu si din alte aspecte ale vietii. Va exista intotdeauna acolo, undeva si iti vei putea aminti de tot ceea ce te leaga de acea persoana. Stiu ca este greu sa rezisti unei astfel de situatii, insa te sfatuiesc ca incerci sa iei orice lucru asa cum vine, sa te gandesti la el si in final, sa ajungi sa il accepti, fiindca nu sta in puterea noastra sa schimbam ceva cand e vorba despre moarte. Si oricum, poate ca o sa traiasca mai mult decat te astepti, niciodata nu ai de unde sa stii happy. Sper sa reusesti sa treci prin asta in final si sa te impaci, treptat, cu ideea atunci cand se va intampla.

| iiGabytsa explică:

Va rog sa imi scuzati greselile de scriere.tremur toata cu frica in mine ca in orice moment bunicul meu va muri.Rog seriozitate.

| Handrei a răspuns:

Daca se intampla ceva Doamne fereste nu ai altceva decat sa accepti situatia.asa'i? eu asa zic.si cu depresia.eh.las-o sa vina, incearca sa o ti doar vreo 3 zile ca pe un musafir, pana te saturi de ea si o dai afara, nu ai de ce sa fi suparata sau sa ai frica de moarte.e o chestie naturala.toti o sa murim si toti o sa ajungem sigur intr-un loc mai bun decat aici.incearca sa stai aproape de prieteni.ei te pot scoate din suparari.si daca iti vine sa plangi, plange e o terapie buna.dar nu mai mult de 3 zile.impuneti tu regula asta..incearca sa fi tare. oamenii tari trec intotdeauna peste orice obstacol.ai grija de tine si gandeste-te. exista un loc mai bun dupa viata.in care toti o sa fim fericiti

| oliviaoli a răspuns:

Nu te pierde gandeste-te ca trebuie sa fii tare am fost in aceeasi situatie si stiu cum e.Gandeste-te ca macar tu trebuie sa fi puternica si ca tuturor oamenilor li se va intampla asta.Eu asa am trecut peste ea.Si fii tare!