| Miruna0909 a întrebat:

Daca eu vreau sa plec de acasa si am 18 ani, pot? Daca parintii ma obliga sa nu plec, eu ce naiba ar trebui sa fac ca sa nu ma ameninte ca suna politia? Pana la urma eu sunt majora si n-are ce sa faca politia, dar daca ar fi in stare de orice sa ma tina cu forta in casa? Nu este ceva penal daca ma obliga, in conditiile ca am 18 ani?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te pot obliga in aceasta situatie.
Problemele incep dupa aia.
Daca nu ai cu ce sa te intretii singură.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai deja 18 ani impliniti, parintii NU te mai pot obliga sa faci nimic, fiindca legal esti majora si poti sa iei deciziile singura.

Politia nu va intervenii fiindca esti majora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ești majora pot sa cheme politia de cate ori vor ei, nu au ce să facă

| sierra1 a răspuns:

Ești liberă să faci ce vrei.

Dar poți să faci (abonament tel, internet, păpiță, țoale, și alea-alea)?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Să te amenințe. 3. Ce orice, anume? Închisă, legată? 2. Nu este penal. dacă nu poți demonstra la poliție că ești închisă. Lipsirea de libertate se pedepsește.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din momentul in care implinesti 18 ani poti pleca de acasa atat timp cat ai unde sta si iti gasetsi o slujba ca sa te intretii.Degeaba suna parintii la politie, nu iti vor face nimic din punct de vedere legal, ba chiar vor incepe sa rada.

| Fatamuntilor a răspuns:

Din punct de vedere legal nu am cum sa te opreasca!
Insa daca pleci fara ca ei sa stie, te pot da disparuta.
Eu zic sa ai o discutie cu ei, dovedeste-le ca ai un loc de munca, un loc unde sa stai, ca ai cum sa te intretii singura!
Macar ai terminat scoala?

| Sistemulxxl a răspuns:

Daca iti castigi singura existenta poti sa-ti inchiriezi o locuinta si sa locuiesti singura.

| SwedishMeatball a răspuns:

Odata ce ai varsta majoratului, poti pleca fara sa te oblige cineva sa ramai.