| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Daca fug de acasa si ma gaseste politia pe strada.ma duce la sectie.o sa imi faca dosar penal sau o sa ma duca la scoala de corectie? sa fugi de acasa este o infractiune? am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

laughing Spune o posibilitate. Si ce mananca? De unde bani? Va trebui sa se angajeze. Sa se ascunda si de politie si sa isi caute si de lucru? E o baza mare de date cu copii disparuti. Se cauta destul de bine aceia. Si nu ar avea ce manca. Inca o data iti spun. Pai e vorba de varsta normal, ca la 18 ani poate pleca unde vrea, e major si are voie. Nu il mai cauta nici dq' atunci,

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In cel mai bun caz o sa te duca acasa. In cel mai rau caz parintii vor fi decazuti din drepturi si tu dus la o scoala de specialitate.

| Mayar a răspuns:

Mai, om lud ce esti! De ce D-zeu te ma ideranjezi si te mai cramponezi sa fugi de-acasa? 1 Ca oricum te aduc inapoi politaii. Nu stiu ce iti fac, ca nu am incercat niciodata.
Asa ca hai lasa ideile astea aiurite si mai bine pune-te si dormi, te uita la un film, iesi in club, etc si scoate-ti ideile astea inutile din minte. Serios, eu in locul tau as dormi, decat sa fug, sa ma ia politia, sa ma duca, sa ma interogheze sau mai stiu eu, apoi parintii sa imi tina predica, etc, etc... Vai, ca m-ar lua cu dureri de cap. Asa ca hai fa-ti un serviciu si scuteste-te de stres

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa te duca acasa

| T0T a răspuns:

Mai bine sa te duca la un psiholog. Ai o problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Nu neapărat.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica? Da un exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

De exemplu dacă este supus la violențe din partea părinților.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Un exemplu foarte prost. In loc sa fugi suni la protectia copilului. Ce rezolvi daca fugi? Pana la urma cel ma probabil va iesi acelasi lucru. Oricum copilul chiar daca este batut, nu cred ca va apela la asa ceva deoarece cred ca este mai rau fara parinti. O sa se duca intr-un centru d-ala unde probabil o sa primeasca acelasi tratament sau chiar mai rau. Acum daca violentele fizice sunt extrem de mari poate face asta. Dar fugitul de acasa nu are nici un fel de logica! Deci da este o problema. Cel mai usor e sa sune la protectia copilului, fara sa fuga de nebun niciunde. Si unde sa se duca draga femeie? Unde? Oricum il gaseste politia deci care a fost rostul? Poate direct la politie daca nu are nici un mijloc de a comunica ceva de care ma indoiesc, avand in evdere ca ne scrie pe TPU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Dacă ai un plan bine pregătit poți să treci peste micile probleme. Oricum, mulțumesc pentru apelativwinking

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Ce plan? Stai ca ma faci curios. Si unde merge in neant? Crezi ca politia nu il gaseste laughing?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Dacă nu ar fi vorba și de vârstă ar fi destule posibilități să nu-l găsească poliția.

| Wehrmacht a răspuns (pentru T0T):

Sa dea un exemplu ca are o problema? N-are absolut nici un sens.Sa dea un exemplu unde fuga-i buna? Pai n-o sa-ti convina nici unul daca nu esti de acord.Nu e nebun daca nu iti convine ce face si nici alte probleme de natura psihologica n-are.

| T0T a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu ca nu imi convine mie ci chiar nu are sens CE face SI AR fii o actiune complet inconstienta. Capis?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Spune o posibilitate. Si ce mananca? De unde bani? Va trebui sa se angajeze. Sa se ascunda si de politie si sa isi caute si de lucru? E o baza mare de date cu copii disparuti. Se cauta destul de bine aceia. Si nu ar avea ce manca. Inca o data iti spun. Pai e vorba de varsta normal, ca la 18 ani poate pleca unde vrea, e major si are voie. Nu il mai cauta nici dq' atunci,

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poliția este problema, ei nu-ți vor face nimic însă sigur vei fi pedepsit de părinți.Eu îți recomand să renunți la plan dacă nu ai motive temeinice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
nu ai de ce fugi de acasa pentru ca parintii iti dau bani de buzunar, un pat, mancare, intretinere si nu ai de ce fugi, consulta un psiholog.
O zi buna.

| BloodyDagger a răspuns:

Pe o scara de la 1 la 10 cat de grav e motivul pentru care vrei sa pleci de acasa? Abia atunci iti vei da seama daca e sau nu necesar sa iei decizia asta. Dar crede-ma ca GreyN are perfecta dreptate. Nu trebuie sa se ajunga la fuga. Gandeste-te la eventualele consecinte.

| AndyAnonim a răspuns:

Nu,fugitul de acasa nu este o infractiune dar dute l-a psiholog