| rsnbj22 a întrebat:

Am 2 întrebări mari si late. Eu am 20 de ani, prietena mea 17, la ea in familie se întâmplă conflicte, nu mai suportă, este vorba de alcool. Nu suport eu când imi zice, dapai ea când îndura,
Prima întrebare!
-Daca o iau la mine, poliția o poate duce acasă? Înapoi,
- Poliția poate să-mi faca dosar penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are nici o atributie in acest sens, daca fata merge la tine de bunavoie politia nu o poate obliga sa se reintoarca la domiciliu.
Doar daca parintii obtin o hotarare judecatoreasca de reintoarcere la domiciliul lor, in urma unui proces, o pot pune in executare silita, printr-un executor judecatoresc si acesta poate solicita concursul politiei, daca ea, tu sau alta persoana se opune la reintoarcerea la domiciliul parintilor.
Politia n-are de ce sa-ti faca dosar penal, fapta nu constituie infractiune.

| rsnbj22 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc! De răspuns.

1 răspuns: