| AlexAndreiD a întrebat:

Daca imi poate oferi cineva un raspuns inteligent si corect la urmatoarea intrebare atunci fac cadou un BMW seria 7 de ziua lui de nastere happy
Am un ceas de masa cu afisaj digital unde se arata ora, data si temperatura. L-am avut intr-o cutie unde nu am umblat de aproximativ 9 (noua) ani. Nu este de marca, este o chinezarie de doi bani.
Acum cateva ore l-am scos din acea cutie, l-am bagat in priza si stupoare: arata ora corecta si exacta, la secunda si data de azi, 29.11. 2019. Nu are baterie interna ca sa presupun ca s-au pastrat datele memorate. Are doar cablu de alimentare la reteaua electrica. Nu are posibilitatea de conectare la net sau la orice altceva online.
Intrebare: ce pana mea se intampla? Dupa 9 ani acest ceas de masa imi arata ora exacta si data exacta imediat cum l-am conectat la reteaua de curent electric? Stiu ca orice ceas de masa digital care este alimentat la 220V odata ce este scos din priza nu-si mai pastreaza datele memorate sub nici o forma.
In afara de PARANORMAL ce poate fi? Are cineva vreo explicatie logica?

7 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

A luat ora actuala. Ai spus cu gura ta l-ai conectat la retea. A luat ora serverului.

| AlexAndreiD explică (pentru ywar):

La reteaua de curent electric, in sensul ca are doar cablu de retea pentru curent electric, nu baterii

| DarthNiger a răspuns:

E ceas digital?

| AlexAndreiD explică (pentru DarthNiger):

Este digital, de masa, electric nu cu baterii, alimentare 220V, doar la priza electrica, fara sa aiba conectare la net. Este cumparat acum 15 ani, prin 2005 si nefolosit de 9 ani.

| DarthNiger a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Din moment ce il bagi in priza ca sa il incarci inseamna ca are baterie, baterie incorporata, fiindca din cate stiu toate ceasurile digitale au baterie incorporata ca sa se evite unele probleme, cum ar fi resetarea ceasului, acum referitor la ora, data si temperatura, ceasurile digitale contin quartz care este actionat de bateria interna care se reincarca, ora initiala este setata la fabrica respectiva de unde s-a fabricat ceasul iar acel quartz care actioneaza datorita cablului de alimentare mentine ora exacta chiar daca nu l-ai mai folosit de mult timp, fiindca din momentul in care il bagi la incarcat quartzul actioneaza si ora si data se seteaza automat, o alta varianta ar mai fi ca ceasul sa se seteze automat conectandu-se la satelitul prin care se difuzeaza televizunea sau de la PC.

| AlexAndreiD explică (pentru DarthNiger):

Nu il bag in priza ca sa-l incarc. Pentru ca nu are baterie interna cum sunt cele wireless. In priza il bag ca sa porneasca. Altfel nu functioneaza. L-am desfacut si in interior nu exista nicio baterie sau acumulator. Nu este ceas SMART. Este un prapadit de ceas digital de masa, cumparat cu 20 de lei in urma cu 15 ani dintr-un magazin de chinezarii.

| DarthNiger a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Daca are sau nu baterie asta nu il face smart, ai spus ca e digital, nu am intalnit ceas digital fara baterie, toate ceasurile digitale au baterie incorporata, inseamna ca nu e digital si nu stii tu.