| IonRobertIonut a întrebat:

Salut colegii, am și eu o întrebare, la un ceas digital la un utilaj cum se poate face sa meargă ceasul, dar motorul sa fie oprit? Menționez ca el este alimentat de la alternator atunci când merge cu o tensiune de 6.8v

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are baterii, nu se opreste cand motorul nu merge.

| sierra1 a răspuns:

Pune-i un acumulator

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adica ceasul se alimenteaza de la alternator? Si cand opresti utilajul se opreste si ceasul? Si la repornirea utilajului trebuie sa îi setezi ora sau ramîne memorată ora? Are nevoie acel ceas de o alimentare externă cu baterii.