| TudorFox a întrebat:

Daca ma apuc azi sa invat programare de la zero cam in cat timp as putea sti?

1 răspuns:
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Asta depinde in totalitate de tine si de ce inseamna la tine a stii. Cert este ca programarea este bazata pe logica si mod de a gândi. Daca reusesti sa înveți si sa înțelegi complet o limbă de programare, celelalte vor fu floare la ureche pentru ca logica este aproximativ aceeasi in multe limbi.

Iti recomand sa începi cu C++ sau C# pentru ca sunt limbi inca des folosite, relativ usoare si cuprind multe elemente ale programării care te pot ajuta in viitor.

"Practice makes perfect"
Asta este 100% valabil si in programare. Citind teorie nu pre ajuta daca tu nu pui in practica ce spune acolo. Porneste cu un program simplu si adauga pe parcurs la el ce înveți. Ca sa înveți structura programului si comenzile, scrie-le de multe ori. Fa multe programe simple cu ele. Copiaza-le pana înveți. Încet încet va veni de la sine.

In concluzie, depinde de cat stai pe programare. Cat repeți, cat te străduiești. Daca ai nevoie de vreun sfat, nu ezita sa-mi scrii!

happy