| HarukoMariusDaniel a întrebat:

Daca majoritatea tinerilor se duc spre domeniul IT,
ce se va intampla cu literatura, istoria, filosofia?
Ai o sansa iti castigi traiul si din stiintele umaniste?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Nu ma intelege gresit, eu chiar consider ca literatura, filosofia, arta au o mare importanta in viata fiecarui individ, doar ca odata cu evolutia tehnologiei, oamenii se agata de tot felul de gadgeturi care le iau ochii, uitand de capodopere.
Cu facultatea de litere iti mai poti gasi de lucru, dar cu filosofia e foarte greu(daca vrei sa activezi in domeniul studiat, bineinteles). Ajuta si intelepciunea in afaceri, dar nu intr-atat de mult; nu te imbata cu apa rece. Daca ai de gand sa te indrepti spre ceva legat de afaceri, mergi la o facultate cu profil economic, pentru ca intr-una din facultatile mentionate initial nu beneficiezi de notiunile economice necesare. Filosofia sa fie asa ca pentru sufletul tau happy. Oricum, indiferent de ce ai alege, tine intai cont de ce iti place, apoi de piata si abia la urma de preferintele celorlalti.
PS: Sa citesti "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade. Cred ca o sa te identifici cu personajul principal happy

8 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Inca astept prima diploma de filosofie sa puna un om pe luna.
lumea merge catre IT pentru ca aceste diplome sunt... cum sa iti zic. utile.

| anamariarot a răspuns:

La cat de putin se mai citeste, posibilitatea de a-ti castiga traiul din asa ceva scade considerabil, cel putin din punctul meu de vedere happy

| HarukoMariusDaniel explică (pentru anamariarot):

Intr-adevar, dar unde ar fi fost societatea de azi fara marile invataturi?
Desi termin un liceul pe partea umanista, toata lumea ma indeamna sa ma duc la " IT" sau " Afaceri". Totul se invarte in jurul lor acum? Sunt multi " buimaci" care se duc sa faca afaceri pentru ca " acolo iese banu*". Ma gandesc sa fac facultatea de filosofie/litere. Intelepciunea nu ajuta in afaceri big grin?

| HarukoMariusDaniel explică (pentru anamariarot):

Multumesc mult pentru raspuns cat si pentru sfat.
PS: il voi citi big grin

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anamariarot):

Normal ca se citeste putin, daca au aparut alte activitati mult mai placute si utile. Vorbesc in general, nu individualiza.

| anamariarot a răspuns (pentru FaraNume1245):

Mai placute? As zice ca in mare parte mai nocive happy

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anamariarot):

Nocive pentru ca le faci tu sa fie. Scopul lor nu a fost sa fie nocive, ci asa au fost interpretate si utilizate.

| anamariarot a răspuns (pentru FaraNume1245):

Le fac eu sa fie nocive? Eu am inventat lumina albastra a calculatoarelor care iti strica putin ochisorii happy

| anamariarot a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Nu ma intelege gresit, eu chiar consider ca literatura, filosofia, arta au o mare importanta in viata fiecarui individ, doar ca odata cu evolutia tehnologiei, oamenii se agata de tot felul de gadgeturi care le iau ochii, uitand de capodopere.
Cu facultatea de litere iti mai poti gasi de lucru, dar cu filosofia e foarte greu(daca vrei sa activezi in domeniul studiat, bineinteles). Ajuta si intelepciunea in afaceri, dar nu intr-atat de mult; nu te imbata cu apa rece. Daca ai de gand sa te indrepti spre ceva legat de afaceri, mergi la o facultate cu profil economic, pentru ca intr-una din facultatile mentionate initial nu beneficiezi de notiunile economice necesare. Filosofia sa fie asa ca pentru sufletul tau happy. Oricum, indiferent de ce ai alege, tine intai cont de ce iti place, apoi de piata si abia la urma de preferintele celorlalti.
PS: Sa citesti "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade. Cred ca o sa te identifici cu personajul principal happy