| anonim_4396 a întrebat:

Daca masina este pe numele meu in acte, inregistrata la politie totul perfect in stare de functionare inclusiv masina si tata mi-a luat cheia si actele masinii poate sa o vanda, sa o conduca, sa ramana cu ea chiar daca a participat financiar la achizitionarea ei?

Răspuns Câştigător
| Zumbalaarebeca a răspuns:

Hmm normal ar trebui semnatura ta pentru vanzarea masini deoarece se face un contract de vanzare cumparare trebuie si buletinul tau mai multe chesti nu e chiar asa usor, ai putea sa mergi la politie si sa ceri mai multe detalii in orice caz drepturile legale tu le ai deoarece masina e pe numele tau.

3 răspunsuri:
| vis a răspuns:

Daca are actele ei, se poate vinde dar daca e nevoie poti sa mergi sa depui plangere la politie ca ti-o furato fiindca masina e pe numele tau :-) si iesi in avantaj

| AndrewLeed a răspuns:

In cazul procesului de Vanzare/cumparare a unui bun, contractul se face sub acordul ambelor parti si anume a vanzatorului si a cumparatorului. Persoana care vinde masina trebuie sa fie OBLIGATORIU proprietarul in acte a masinii. Deci fara semnatura ta, ca si proprietar in acte, nu iti poate vinde tata masina. Chiar daca a participat financiar si chiar daca actele sunt la dansul.

| AndrewLeed a răspuns:

EX: eu conduc masina lui tata si invers, chiar daca actele sunt pe numele lui. happy Vanzarea se face doar cu acodrul celui care este trecut in acte, deci e nevoie de semnatura ta ca sa o vanda.