| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei au cumparat un autoturism in 2003. tatal meu nu a putut face actele cu proprietarul masinii din motiv ca acesta avea datorii la financiar, dar totusi a trecut masina la financiar pe numele lui.in 2005 tatal meu a murit, eu ulterior am vandut masina, intelegandu-ma cu cumparatorul sa mearga la cel de la care tata a cumparat masina sa faca actele cu el.nu mai stiu ce s-a intamplat intre timp si nici unde este acum masina, sau daca mai este, insa intrebarea mea este:ce pot sa fac sa o radiez de la sectia financiara, deoarece si acum platesc impozit pe ea, desi nu se mai afla in posesia noastra din 2006? mentionez ca pe certificatul masinii nu era scris numele tatalui meu.

3 răspunsuri:
| masly_8217 a răspuns:

E destul de complicata situatia, chiar acum n-am timp sa iti dau un raspuns detaliat pentru ca trebuie sa verific unele lucruri dar iti promit ca o sa studiez situatia si o sa revin cu un raspuns

| masly_8217 a răspuns:

Dupa cum ti-am promis, m-am interesat in mare. problema este ca radierea poate fi facuta doar de proprietarul masinii, iar proprietatea se dovedeste cu contractul de vanzare cumparare. prin urmare, nu inteleg in primul rand cum a trecut tatal tau masina pe numele lui in lipsa unui contract. situatia este in dezavantajul tau si nu vad decat 2 solutii: solutia mai grea (in cazul in care noul proprietar NU a facul acte cu vechiul proprietar) ar fi sa vorbesti cu proprietarul actual al masinii si sa mergeti in instanta care sa constate calitatea lui de proprietar pe baza articolului 1909 din codul civil si apoi tot el sa radieze masina de pe numele tau. 2. ii ceri procura speciala si copie a contractului si dovedesti ca nu esti proprietar si te rogi sa nu mai puna nimeni intrebari. eu alta solutie nu vad, e neaparat sa vorbesti cu cel care are acum masina. o zi frumoasa

| mami a răspuns:

Aceasta intrebare sa o adresezi la sectzia financiara si la primarie ca si acolo platesti impozit pentru masina