| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Daca merg cu trotineta electrica /bicicleta pe pista de bicicleta si sunt oameni care circula pe pista/ apar brusc si se produce un accident biciclistul/persoana care merge pe trotineta electrica este vinovat?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In asemenea caz pietonul este vinovat. Daca pista este marcata corespunzator. Asta nu inseamna ca trebuie sa mergi cu viteza cea mai mare pe pista.

| 1997onur a răspuns:

Eu când merg cu bicicleta uneori pe pista sunt foarte atent am frica sa nu lovesv fără sa vreau un copil și am doar o casă cu muzică în ureche ca să fiu atent în jurul meu deci în mare parte este vina mea dacă lovesc Doamne ferește pe cineva cu bicicletă fără sa vreau trebuia sa fiu mai atent și pe pista ca oricând poate sari un om în fața mea fără sa vrea și el și uite așa se produce un accident noi trebuie sa fim atenți și sa nu mergem cu viteză mare am unele locuri care merg cu viteză foarte mare dar acele locuri sunt departe de oraș nu sunt oamneii deloc acolo și când întru in oraș merg fără viteză mare.

| blairelovesmusic a răspuns:

Da, omul cu trotineta este vinovat. In cazul in care persoana lovita s-a bagat in fata intentionat, atunci victima este vinovata, nu persoana cu trotineta.

| Ebrufatima a răspuns:

Pietonul este vinovat pentru ca a intrat pe pista de trotinete/biciclete în loc sa stea pe trotuar. Cel de pe trotineta sau bicicleta nu are nicio vina. El era pe pista corespunzător