| Alex00615 a întrebat:

Salut. Daca fac accident cu bicicleta sau trotineta electrica si sunt doar pagube materiale, care e procedura? Eu de exemplu fiind cel cu bicicleta in impact cu o masina ce trebuie sa fac fiind vinovat, respectiv nevinovat ca sa imi recuperez prejudiciul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti vinovat va trebui sa platesti reparatia masinii, bineinteles daca are nevoie de reparatie si sa-ti repari bicicleta/trotineta pe cheltuiala ta.
Daca soferul este vinovat suportarea cheltuielilor facute de tine o suporta asigurarea RCA.
In acest caz trebuie sa anunti politia rutiera, sa faca constatarea si apoi te adresezi firmei la care soferul are asigurarea RCA.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se considera accident rutier si se pedepseste conform legii in vigoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mașină are RCA și te va despăgubi daca e vinovată. Bicicleta nu are așa că scoți din buzunar daca ești vinovat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca faci tu accident tu esti vinovatul logic ce prejudiciu vrei? Adica tu sari in fața masinii si tot tu vrei despagubiri?laughing Esti tare tu, cu bicicleta sau cu trotineta nu ai ce cauta pe strada pe drumurile publice unde circula masini, cu bicicleta sau cu trotineta te poti plimba in parc nu pe trortuar unde circula pietoni ca vad destui idioti cu trotineta care circula pe trotuar unde sunt mame cu copii mici oameni bolnavi care se deplaseaza greu si daca îi lovesti tot tu vrei prejudiciu? Sa ti plateasca boul ala care merge regulamentar pe trotuar ca te a deranjat pe tine o somittate cu trotineta haida drace.Chiar? Trotinetele electrice si bicicletele trebuiesc interzise cu desavîrsire pe strada cu alea plimba te nene in parc sau daca nu respecti legea 500 lei amenda pe loc nu face ti voi legea, voi trebuie doar sa o respectati.

| Alex00615 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ziceam de despăgubiri daca sunt nevinovat, probabil nu ai inteles intrebarea pe deplin. Cat despre accesul bicicletelor si trotinetelor electrice pe drumurile publice, au tot dreptul sa fie acolo, o simpla cautare pe Google te va lamuri in privința asta, ca sa nu mai zic ca in tarile civilizate ce o duc mai bine ca noi ca Germania nici nu se mai pune problema daca au sau nu voie pe carosabil. Ah ca unii nu stiu legi rutiere cand ies pe strada, de fapt stiu dar intra sau fac lucruri la japca si nu imi e rusine nici cu soferii nostri ce ne pun pe ultimul loc in UE ca siguranța rutiera. Si in plus daca ar avea voie doar in parc, cum ar fi diferit fata de mersul pe trotuar? Acolo nu sunt mame cu copii, oameni batrani? E ca si cum as zice ca masiniile sa circule doar in parcari, n-are sens soluția ta ca si daca vreau sa merg undeva si sa folosesc bicicleta ce fac daca n-am parcuri prin care sa trec?laughing) Ca sa stii si tu, doar pentru ca ai masina, nu esti mai presus de ceilalți participanți la trafic, toti trebuie sa respectam legi, cu atat mai mult voi pentru ca conduceti o unealta de ucis si chiar si o mica greseala poate fii o catastrofa, stiu ce zic ca am si eu permis de 4 ani, n-am masina dar mai conduc cand îmi da una un prieten sau familia asa ca notiuni de genul nu imi sunt straine

Răspuns utilizator avertizat
| trophin a răspuns:

Sa fugi

| RadioEREVAN a răspuns:

Depinde unde si cu ce. Ca daca vehiculul tau circula unde nu are voie, oricum esti in offsaid. Neavand RCA, ca sa poti face amiabila, trebuie sa chemi politia, asa se procedeaza, obligatoriu cand nu ai cu cine sa te intelegi. Verifica ce conduci, unde ai voie legal cu el, si ce iti cere legea

| Alex00615 explică (pentru RadioEREVAN):

Da, corect. Daca esti unde n-ai voie e cel putin culpa comuna, chiar si cu masina daca mergi pe trotuar si lovesti un pieton care e in unghiul mort, mai ales copil ca astia sunt mici, tu porti intreaga raspundere a evenimentului, chiar daca nu aveai cum sa il vezi

| Fabbiann a răspuns:

E simplu frate
Ai stricat, ai platit csf