| ascovit a întrebat:

Daca ni se da un numar ridicat la puterea a3a, cum putem afla numarul initial?
De exemplu ni se da volumul unui cub, cum aflam muchia?
Funda?

Răspuns Câştigător
| Rorschach a răspuns:

Kosmynionutz si daca numarul e 1080? E asa cum a spus el dar prima data iti faci pe ciorna sau undeva urmatorul lucru.
De exemplu daca volumul e 1080 faci asa, desfaci numarul pe divizorii sai adica : Obsevam ca acest numar se imparte cu 2 si cu 5 si cu 3!
Imparitam odata cu 2 si avem 1080:2= 540, inca odata: 540:2=270, mai merge si mai facem o data: 270:2=135. Observam cu 2 nu se mai poate luam 3 sau 5. Sa zicem 5, 135:5= 27, si observam ca 27 e 3*3*3 astfel avem
1080= 2 * 2 * 2 * 5 * 3 * 3 * 3. Daca faci radical de ord 3 atunci vei avea 6 * radical din 5. Deci incearca sa desfaci pe divizori iti va fi mai usor sa observi!

2 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Gandeste-te care numar l-ai putea inmulti de 3 ori ca sa-ti dea numarul respectiv sau aproape de el. Daca e sa luam numarul 1081 vezi ca 10x10x10 e 100 iar 81 e 3x3x3x3 deci 1081=10 la putere 3 + 3 la puterea 4. Evident asta e metoda descoperita de mine, oficial se face cu radical de oridnul 3

| JohnnyWylde a răspuns:

Radical de ordinul 3 din numarul respectiv. De exemplu daca ti se da 8, radical de ordinul 3 din 8 este 2 deoarece 2 la puterea a 3-a ne da 8.