| AvalohAlyn a întrebat:

Daca te pasionează sănătatea /medicina într-o oarecare măsură dar nu poți ajunge nutriționist sau medic din varii motive mai are rost să citești și să afli chestii despre acest domeniu?
Mă pot rezuma doar la un curs amarat pur informativ și personal de sănătate și nutriție de la Sola Scriptura în rest nu o sa pot profesa în sănătate datorita problemelor de ordin psihologic(depresie, TOC, anxietate).
Faza e că simt că viața nu prea mai are sens că nu pot munci unde as vrea și să fac ceea ce vreau deci viața mea e complet degeaba și nu mai are rost sa mă interesez de medicina și sănătate nu? Ce faci cat simți că "ți se închid ușile preferate in viata?

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Nu are rost, cauta mai bine un psihoterapeut bun sa afli cauzele depresiei și în consecință a le elimini.
Tu având depresie cronica ai rezista la tratament, nu prea își face efectul, asa ca nu ai capacitate de munca, depresia ta e aproape catastrofala, asa e și a mea, axeaza-te sa te faci bine, nu sa faci ceva, fiindcă nu poți sa faci ceva când tu ai probleme serioase cu depresia, este fascinant ca reziști o fata unei boli atât de grave, ar trebui sa fi respectat pe TPU nu sa fi luat la mișto, majoritatea dacă ar avea depresia ta în câteva luni s-ar fi sinucis, nu ar rezista, tu nici măcar nu ai avut tentative de sinucidere, deci tu ești mai bărbat ca mulți de pe aici care își bat joc de tine, trebuie sa ai o inima de leu sa lupți atâția ani cu o boala asa de grava, sa fi un kamikaze fără caterinca, ai tot respectul meu, te apreciez! În viata nu e neapărat nevoie sa fi un om de succes ci un om valoros.
Cauta un psihoterapeut, nu te da bătut niciodată în fata acestei boli crunte.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Ai rezistenta la tratament, depresia fiind cronica și psihotica *
Eu de multe ori nu ma pot da jos din pat laughing nu vreau sa îmi imaginez cum e depresia ta.
Psihiatria nu a ajuns la un nivel fundamental, a stagnat, nu pot ăștia sa ne facă bine nicicum, nici măcar efectul nu îl tratează, de vindecat nici nu se pune problema
.

2 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Daca iti place, desigur ca mai are rost. Desi, cu tratamentul bun, poti totusi sa profesezi.