| raduspace10 a întrebat:

Daca un student poate sa invete intr-o sesiune o tona de materie (si nu ma refer doar la cei de la medicina, dar si la celelalte facultati e substantial mai mult ca in liceu ), de ce se practica ascultatul asa la 1-2 saptamani in liceu, cand oricum volumul este mult mai mic? Ma refer, de ce nu s-ar putea da si in liceu "sesiuni", asta ca sa nu mai zic ca oricum ar fi si mult mai putin de invatat in ele fata de cele din facultate si nici nu ar mai criza elevul ca vai ma asculta si imi da 4. Credeti ca un elev de 15 ani chiar are nevoie de invatat constant tot timpul, cu atat mai mult cu cat volumul e net inferior fata de facultate? Care e scopul?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scopul este să înveți să înveți, ceea ce profesorul ar trebui să facă, dacă ar ști să facă. Acesta ar fi scopul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În sesiune înveți ca prostul numai dacă n-ai învățat nimic tot semestrul. Foarte puțini profesori îți dau de învățat de pe o zi pe alta, mulți au parțiale (examene în timpul semestrului) și seminarele sunt interactive (deci răspunzi și acolo din ce ai învățat).
Da, creierul are nevoie de stimulare constantă, chiar și așa, minimă. Mai ales la vârsta voastră când oricum sunteți moluște cu ochii în telefon și nu faceți nimic cu viața voastră.
Nu ai ce căuta la facultate dacă nu ești în stare să înveți o oră pe săptămână pentru o ascultare din 2-3 pagini. Voi abia luați bacul, mă laughing unde acolo poți să zici că înveți în sesiuni. Elevul să învețe, că altă treabă n-are, și nu o să aibă motive să crizeze.
Dacă ar durea lenea...

| raduspace10 explică (pentru supadeceapa):

Eu sunt student btw, si stiu ce spui, dar oricum ai lua-o partialele alea nu conteaza chiar asa mult din nota. Si fac fata cu brio la facultate, n-am avut nici o restanta. In general invat din timpul anului si iau note mari, dar cunosc o groaza de studenti care baga totul in sesiune. Eu ma refer ca daca, de exemplu, in facultate as da lucrare din 2 in 2 saptamani nu mi-ar conveni, pentru ca ar trebui sa lucrez constant. Ma refer ca daca mie acum nu imi vine nici un chef sa fac nimic saptamana asta, dar nimic, invat saptamana viitoare si recuperez. Dar in liceu daca sunt o putoare absoluta o saptamana, risc sa ma trezesc cu note mici. E evidenta chestia ca inveti 3 pagini pentru o ascultare in liceu, dar e vorba totusi de faptul ca in liceu esti fortat sa faci constant, nu iti gestionezi tu timpul, ceea ce mi se pare naspa.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, are nevoie sa invete. Sa stii ca si la facultate sunt seminarii in timpul semestrului, nu numai sesiuni. Iar la sesiune se tine cont si cum te-ai prezentat la acele seminarii.

| Eireann a răspuns:

La multe facultati, inclusiv medicina, studentii invata pe tot parcursul semestrului. Pentru ca lucrurile se leaga intre ele.