| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Daca virusul acesta va continua ce se va intampla cu scoala in acest an?

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu se știe încă.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Acum nu stiu sigur,poate situatia se va schimba in urmatoarele saptamani dar cert este ca nu estr cazul sa se inghete anul sau semestrul, din ce stiu, o sa mergem la scoala undeva pana in iulie si am incepe cam dupa Paste, ceea ce mi se pare logic, ma rog asta mi s-a spus acum vreo 3 zile.

| NiculaiMarianTraian explică (pentru Doarunaltutilizator):

Pai si daca continua ce se va intampla

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru NiculaiMarianTraian):

Nu pare ca situatia asta s-ar ameliora,deci habar n-am ce sa spun,uita-te pe Adevarul sau site-uri asemanatoare, oricum cred eu ca dupa vacanta asta, se vor recupera orele pierdute si note se vor da rapid, nu e asta o problema, si apoi poate profii vor fi mai indulgenti si vor mai lasa de la ei ca ar fi si culmea sa nu o faca.

| Eugen80 a răspuns:

In functie de clasa in car esti, cursurile se vor tine online sau se va transmite tuturor programa scolara, fiecare elev se descurca cum poate si apoi vor fi teste si examene online. Aceasta tehnologie este in peste 80% din restul tarilor europene.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

"Cursurile nu se reiau in data de 6 aprilie! Va rugam sa va informati doar din surse oficiale si va asiguram ca Ministerul Educatiei si Cercetarii va informa in mod oficial in legatura cu deciziile ce urmeaza a fi luate pe acest subiect. Asa cum se cunoaste, aceste decizii depind de evolutia pandemiei generate de coronavirus/COVID-19", se arata intr-un comunicat postat pe site-ul institutiei.

Scolile sunt inchise de pe 11 martie, din cauza pandemiei de coronavirus. Conform structurii anului scolar, elevii au vacanta de Paste, in perioada 4 aprilie 2020 - 21 aprilie 2020. Ei ar fi urmat sa reinceapa cursurile pe 22 aprilie, insa ei vor mai sta acasa daca starea de urgenta instaurata in tara se va prelungi.

https://www.portalinvatamant.ro/......-9272.html