| Ymela a întrebat:

Daca vorbesti de aproximativ o saptamana cu o persoana, o poti numi relatie?! am vazut la mai multi ca zic iubitul/iubita mea si vorbesc de cateva zile maxim o saptamana(pare ciudat pentru ca inca nu o/il cunosti prea bine.De la cat timp poti spune sau considerati ca aveti o relatie de iubit/iubita cu o persoana? stiu ca depinde de la persoana la persoana

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poti sa alinti un om si fara sa fie iubitul sau iubita ta.Acuma depinde de personalitatea fiecaruia.
O relatie poti sa o numesti relatie in momentul in care ambi parteneri isi asuma asta.Adica din momentul in care spuneti suntem impreuna va luati de mana si va sarutati aia e...

| Ymela explică (pentru Freya1):

Da...asta ziceam si eu; poti spune ca liceeni isi fac o relatie in scurt timp (2-5 zile deja sunt iubiti)dar ei nu constientizeaza relatia defat ci sunt irationali sa zic asa, ca dupa 3 zile deja sunt iubiti si chestii de genu.Nici nu cunosti bine o persoana si deja e iubita ta!?

| Freya1 a răspuns (pentru Ymela):

Iubita metaforic.Este un cuvant folosit intr-o asazisa relatie indiferent ca este intre adolescenti sau adulti.
Daca spui iubita nu inseamna neaparat ca o si iubesti pentru ca iubita poate sa fie o forma de dragalasenie un fel de scumpa sau draga nu neparat o conotatie sexuala spre exemplu.Dar poti sa ai si 3 zile daca voi consideretai ca sunteti intr-o relatie asa este (cat timp este din partea amandurora, va asumati public, nu aveti pe altcineva).

| inflicted a răspuns:

Poti sa zici ca e iubitul tau din momentul in care va puneti de acord ca sunteti intr-o relatie.
- Vrei sa fii iubita mea?
- Da.
Sa vorbesti nu inseamna sa fii intr-o relatie.

| Dinu_Iulian_1983 a răspuns:

Se leaga ceva in confidential, profesional