| Corina2aaaa a întrebat:

Daca vreau sa fiu scenarist, ar trebui sa merg pe profil de filologie sau sa merg la liceul de arte pe profil de teatru si actorie?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu neaparat, dar trebuie sa fii pasionat de filme si de literatura. Iar dupa liceu mergi la UNATC la specializarea scenaristica. Se intra foarte greu dar daca te pregatesti o sa fie bine

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru a deveni regizor si/sau scenarist este nevoie sa faci facultate in domeniu, cum este de exemplu UNATC Bucuresti, Facultatea de Teatru si Film de la Universitatea Babeș-Bolyai (Cluj) etc

| sierra1 a răspuns:

Nu contează (deloc) liceul. Contează ca - dacă ai talent (măcar ai?) - să faci școala adecvată, după

| Corina2aaaa explică:

Inteleg ca nu prea contează la ce liceu merg. Dar in general, care m-ar ajuta mai mult?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Corina2aaaa):

Ceva pe filologie. La liceul de arte nu prea are rost sa te duci pentru ca ei au specializare actorie si tu daca vrei sa fii scenarist nu prea te ajuta sa inveti sa fii actor. Adica nu trebuie sa te chinui tu sa inveti sa fii actor chiar daca cele 2 lucruri merg mana in mana