| NoSwear a întrebat:

Dau 3 fundite, dar va rog spuneti-mi personalitatea lui Lazar pentru. religie si o compunere pornind de la personalitatea lui. Dar va rooog, am de facut pana maine si nu stiu! am cautat peste tot, am citit si pilda dar tot nu inteleg!

Răspuns Câştigător
| myha a răspuns:

Lazar s-a imbolnavit, a murit, dar a inviat pentru ca era prieten al lui Hristos. Deci, nimeni nu trebuie sa-si piarda nadejdea, chiar de se afla in raul extrem. Sigur, e bine sa nu se imbolnaveasca nimeni, dar daca se imbolnaveste, trebuie sa se roage ca boala sa nu-i fie spre moarte, ci spre slava lui Dumnezeu. In ceea ce s-a intamplat cu Lazar, prin dezlegare, aflam ceea ce se implineste cu fiecare dintre noi cand este scapat din moartea sufleteasca. Intai devine viu prin vointa lui Hristos, de pe urma pocaintei. Dar aceasta nu ajunge. Mai trebuie dezlegat prin preot, la porunca lui Hristos, asa cum a fost dezlegat Lazar de Apostoli la porunca Lui. Nu ajunge sa fie ridicat cineva din moartea sufleteasca, ci trebuie sa se dea si putere madularelor lui pentru a lucra cele bune.

[ Asta este rolul sau : sa arate lumii ca te poti te rogi mereu si nu trebuie sa iti pierzi credinta in Dumnezeu deoarece Hristos, dupa moartea lui Lazar s-a dus la mormantul sau si a plans asupra mormantului, aratand astfel mila pentru necredinciosi]
Eu ma multumesc si cu o fundalaughing