| SergiuNico a întrebat:

DAU FUNDA! Buna TPU. As vrea sa iau o decizie."de viata" as putea spune..si chiar am nevoie de ceva ajutor..eu stau intr-un sat mic.din Suceava, la vreo 6 km distanta de vama cu Ukraina, iar aici. efectiv.m-am saturat sa stau, nu am prieteni, nu am de unde sa imi fac prieteni, invat intr-un oras la vreo 4 km distanta de mine. un oras plin de cocalari si pitipoance..de smecherasi..si efectiv. daca nu esti unul din ei..nu ai nici o sansa, nici la o prietena, nici la nimic, indiferent cate ai avea in comun cu o fata, cat de bine te-ai intelege, daca vedem un "smecheras", ea este gata..si cam asa sta treaba pe aici..si efectiv m-am saturat. vreau si eu sa stau intr-o comunitate civilizata..sa imi fac prieteni, daca nu civilizati..macar destul de nebuni ca sa ma distrez alaturi de ei. efectiv aici..sufar de singuratate..chiar nu am cu cine iesi macar prin sat..ma simt prea singur aici..si as vrea sa ma mut la judet. Cu tot cu scoala, cu tot. Si as vrea sa aud parerea voastra in legatura cu asta. Banii nu sunt o problema, parintii ma si sustin daca merg la un profil bun, si chiar as vrea sa merg, voi ce ziceti? Cam cat m-ar costa? As avea sansa sa imi fac prieteni pe acolo? Cat de repede "m-as integra"? Cu invatatura..iarasi..nu e problema..stiu ca e diferenta dintre liceul meu si viitorul liceu, dar..sunt sigur ca ma pot tine la un nivel cu ei. Ce ziceti de acest pas?

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Cred ca vrei sa spui ca acum stai intr-un satuc mic, mergi la scoala intr-un oras si ai vrea la Suceava? sau in alt oras, altul decat cel de acum.
Pai sa stii ca mare diferenta nu va fi, din pacate.Eu asa cred pentru ca dupa cum vedem cu totii, lumea, inclusiv copii si tinerii s-au inrait, numai e cum era mai demult.Totusi,sunt si unele avantaje. Daca te duci la un liceu bun sau la un profil bun, din cei aproximativ 30 de elevi ai unei clase, trebuie sa fie si vreo 5 macar mai de Doamne Ajuta ca sa zic asa, adica, chiar daca ar fi multisori mai rai ca sa zic asa, in mod normal, ar trebui sa fie si cativa mai buni si mai seriosi.Iti doresc succes! happy

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Multumesc pentru funda! Eu zic sa te duci intr-un oras la liceu.Bafta! happy

| cinderellaindreams a răspuns:

Muta-te intr-un oras apropiat, unde nr. populatiei e mare si vor creste posibilitatilor dorintelor tale!

| SergiuNico explică:

De mutat intr-un oras apropiat..nu prea merge fiindca nu am nici un oras apropiat, eventual unul la 15 km.dar tot una mi-ar fi indiferent de e Radauti sau de este Suceava. Toata chestia este ca..Suceava este ceva mai departe..si eu nu caut prea multe..caut un loc unde pot invata in conditii civilizate, si macar un prieten cu care sa pot vorbii, am cativa prieteni, dar cunoscuti pe internet, si cel mai apropiat..este tocmai la Iasi..deci..iarasi..un dezavantaj. spuneti-mi atunci asa.cer oare eu prea multe, sau e oare prea devreme sa cer? thinking

| StefaniaM a răspuns:

Pai...Eu iti urez Multa Baftawinking. Stii, se zice ca pentru cei ca si tine, Dumnezeu pastreaza pe cineva special happy

| NCN a răspuns:

Depinde de personalitatea si caracterul tau si pe ce profil ai vrea sa mergi ...Cam asa ar sta treaba de integrat te integrezi am zis depnde de tine dar nu iti recomand Bucuresti