| koshmarul a întrebat:

Dau funda pentru cele mai multe argumente si pareri + vot. Ce parere aveti de Republica Moldova? mie unu imi place tara asta e micuta si draguta, de ce iti pllace sau nu-ti place? ai vrea sa se uneasca Rominia cu Republica Moldova? de ce?

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Orice roman ar vrea ca actuala Republica Moldova sa revina acolo unde ii este locul, la Patria mama Romania. Nu Romania este de vina ca acest lucru nu s-a intamplat pana acum. De vina sunt guvernantii de pana acum ai Republicii Moldova ramasi tributari fostei URSS. Au tot pus piedici, prin directive primite de la Moscova, procesului reunificarii, incat acum aceasta normala reunificare devine aproape imposibila : guvernantii moldoveni cer oficializarea limbii moldovenesti (o aberatie de care numai elevul Bula ar fi in stare); oficializarea natiunii moldovene este deja constituita. Existenta Tiraspolului ingaduit de guvernul Moldovei este o piedica de netrecut pentru reunificare : Romania este parte a UE si UE nu va accepta niciodata ca din Romania sa faca parte un teritoriu cu granita deschisa catre orsicine cum este zonaTransnistria(ca republica Transnistreana nu o pot numi!). Apropos : de gagauzi ce se mai aude? Ca si prostii aia aveau intr-o perioada republica?

5 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Imi place ca-s toate mai ieftine ca la noi:imbracaminte, alimente, etc
Noi poate vrem sa se uneasca, dar nu vor ei! Si bine fac!

| Mihαelα a răspuns:

Imi place nespus de mult pentru ca e locul in care m-am nascut si mi-am petrecut practic copilaria si imi petrec adolescenta, cit despre unirea cu Romania mi se pare o idee minunata, as vrea definitiv sa ne despartem de rusi, sa se excluda limba rusa si sa nu mai fie permisa sa se vorbeasca in locuri publice, adica merg la magazin si daca nu stiu rusa tipa la mine si nu ma serveste, nu cred ca e ft placut in tara ta sa nu poti vb limba nationala pentru ca nu esti inteles, in concluzie mi-as dori enorm sa ne unim cu Romania.Numai bine, pa, pa.

| Mihαelα a răspuns:

Cine zice ca Moldova nu vrea sa se uneasca greseste f mult, noi toti vrem insa din cauza comunistilor nu putem realiza acest lucru, ei cumpara batrinii cu o pereche de sosoni ca sa-i voteze si iarasi a cistigat...suntem pierduti, de mai cistiga odata comunistii e vai si amar de noi, dar de haine si alimente va gresiti foarte mult, mereu ma duc la tata in pascani sa-mi iau imbracaminte, e exagerat de scumpa la noi, de ex o pereche de jeansi aprox 35-40 euro, am in vedere de jeansi cat de cat mai frumusei

| koshmarul explică:

Eu is nascut in Moldova si am lokuit acolo pina anul trecut, acum is in Italia, imi pasa de Moldova, ma enerveaza ca limba rusa e prea prezenta acolo, dar e foarte frumoasa rusa mai ales in melodii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De vizitat nu am vizitat-o dar am prieteni cu care corespondez si pot spune ca nu difera de noi, suntem o apa si-un pamint