| AnoNimalK a întrebat:

Dau funda! Persoanele cu Rh negativ nu pot primi sange cu Rh pozitiv decat o singura data in viata in conditii exceptionale. De ce?

3 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Persoanele cu Rh negativ nu pot primi sange decat de la persoanele cu Rh negativ.
Daca primesc sange de la Rh pozitiv, se formeaza anticorpi anti Rh, lucru ce dauneaza sangelui.

| AnoNimalK explică (pentru Adina77):

Profesoara de biologie a spus ce ti am spus si eu si am incredere ca nu vorbeste prostii. Am precizat ca doar o data in viata si doar in conditii exceptionale! Iti multumesc pentru raspuns oricum.

| Adina77 a răspuns (pentru AnoNimalK):

Posibil ca in cazuri de maxima urgenta,cand, ca sa salvezi omul, nu te mai uiti la Rh, sange sa fie! Pui ce este in stoc...cu placere, pentru putin.