| AlexandraFoo a întrebat:

Dau funda! Poate credeti ca este stupida intrebarea, dar eu tot o pun.

In zilele noastre ce inseamna sa avem un iubit? La majoritatea cuplurilor de varsta mea ( 14 ani ) sau pana in 18 ani am vazut ca numa se pupau si am auzit ca fac sex.
Dar nu isi spuneau cuvinte de dragoste, sa se ajute, sa se respecte, etc. Asta iseamna iubire?

Si inca una, dupa parearea voastra ce inseamna a avea un iubit/iubita?
Cand este normal sa il declari iubit/iubita?
Si inca una : cum este sa ai un iubit/iubita? Nu am mai avut nici unul pana acum? Si cum este primul sarut?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

A iubi nu inseamna numai a iti placea fizic de cineva. Iubesti o persoana atunci cand propria ta persoana trece pe locul 2. Nu iti pasa ce se intampla cu tine atata timp cat ea e fericita, poti sa fii rupt in bucati daca stii ca ea nu o sa fie rupta in bucati, de ce ti-ar pasa de viata ta, daca viata ei e mai importanta?

Intrebarea ta nu e deloc stupida. Te iubesc diferit de te plac, iar cei care sustin contrariul sunt niste naivi.

Sexul ocupa un loc important intr-o relatie, dar atata timp cat partenerii se iubesc, nu doar se plac. Atunci sexul se transforma in dragoste, si nu mai faci sex, faci dragoste.

Nu e o varsta pentru a avea un iubit/o iubita. Important este sa simti mai mult decat atractie fizica pentru persoana pe care pretinzi ca o iubesti. Si un baiat de 13 ani poate simti asta, dar unul de 20 poate sa nu o simta.

Sa ai un iubit/o iubita la care sa tii cu adevarat si sentimentul sa fie reciproc este cel mai frumos lucru din lume. Inca nu am avut parte de asa ceva, am doar 13 ani dar cu toate ca stiu sa fac diferenta intre a iubi si a placea, fetele nu pot.straight face Si nu vreau sa am o iubita decat atunci cand voi sti ca sentimentul e reciproc. Gata cu umblatul dupa gagici fitoase de 12-13 ani care azi se pupa cu unul, maine cu altul.

Primul sarut? Nu iti pot raspunde.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca ar sta fiecare sa isi dea cu parerea despre iubire s-ar amesteca filozofia, cu exprienta personala si cu experienta altora si ar iesi o mare prostieoh go on
Sexul nu este un pacat, asa cum cred multe persoane, la momentul potrivit si cu persoana potrivita e doar o trecere la alt nivel al relatiei.Degeaba stii ce vrei la o relatie, sau ce cauti daca iti lipseste partenerul.Cand observi ca cineva iti place ceva mai mult ca un amic si sentimentul pare reciproc merita sa incerci.Contrariile se atrag insa eu raman pe:"Cine se aseamana se aduna"
Sa ai un iubit presupune mari batai de capoh go onDar si momente frumoase pe care nu ai sa le uiti niciodata

| AdelinaC a răspuns:

Dragostea este o taina prin care doi devin unul. Cei pe care ii cunosti tu, nu stiu ce este dragostea adevarata si sunt prea imaturi.Atunci cand iubesti pe cineva, il/o consideri rege/regina ta, iar sexul este ultimul lucru la care te gandesti pentru ca simpla prezenta a acelei persoane iti da placere si impacare sufleteasca.
In dragoste nu exista obligatie, ci simtire reciproca(adica nu faci ceva pentru ca esti obligat sa o faci, ci pentru ca asa simti sa faci)
Eu nu m-am sarutat cu nimeni dar cred ca sarutul este o taina la fel ca si dragostea.Ambii parteneri trebuie sa fie curati si sa se respecte reciproc. El sa o vada pe ea ca o biserica datatoare de viata, iar ea sa il vada pe el ca un templu sfant, iar restul(respect, intelegere)vine de la sine.

| romeo78 a răspuns:

Domnisoara, iubirea este ceva frumos, care se bazeaza pe respect, incredere bun simt. Sexul, facut la prima vedere, este doar sex.
Sexul, intre doi iubiti este o arta.
O arta, la care se atinge perfectiunea, doar dupa o lunga convietuire.
Poti avea prieten, dar iubit, mai greu.
Acum poti fii si usor pacalita.
Totul depinde de tine si ce iti doresti de la o relatie: sexul sau iubirea.
Pe amandoua nu le poti avea de la inceput.
Nu trebuie sa te grabesti.
Lasa_i pe altii cu graba.
Acum fii tu insuti si traieste-ti copilaria.Barabati, ai timp sa cunosti.
Dragostea va fi mai greu de gasit.